videní: 1.7K
Prinášame ďalší zaujímavý článok z dielne TOPdesať, ktorý sa datuje do dôb druhej svetovej vojny. Spoločne sa pozrieme na to, či Generál SS, stavebný inžinier, ktorý navrhoval koncentračné tábory vrátane plynových komôr a krematórií, Hans Kammler prežil koniec vojny.
Existujú určité dohady ohľadom toho, že koniec vojny prežil Martin Bormann. Tie sme rozobrali v rámci samostatnej série článkov. Taktiež sme rozobrali v sérii článkov aj to, či záver vojny prežil Adolf Hitler. Je však vcelku možné, že nažive ostal generál SS Hans Kammler.
Rovnako ako v prípade Bormanna sú i u Kammlera správy o úmrtí v máji 1945 rozporuplné ba dokonca protichodné a jeho mŕtvola sa nenašla. Ako presvedčený nemecký nacionalista vstúpil stavebný inžinier Kammler 1. marca 1932 do nacistickej strany. Po Hitlerovom nástupe do funkcie kancelára začal organizvať nacistické stavebné projekty a niesol za nich priamu zodpovednosť.
V máji 1933 sa stal príslušníkom SS a netrvalo dlho, kým si ho obľúbil sám Himmler. Rýchlo napredoval a stúpal v hierarchii a v júni 1941 dostal na starosť stavbu, rozvoj a rozširovanie koncentračných táborov. Vrátane ich vybavovania plynovými komorami a krematórium. Taktiež dohliadal na stavbu podzemných zariadení pre rakety V2 a prúdové lietadlá Me 262 v Mathausene a na nedokončenú podzemnú sieť v sliezskych horách.
Vo veľkej miere využíval otrocké práce, predovšetkým po roku 1941, a vo svojej „moci“ mal 4 milióny robotníkov. Pokiaľ im choroba nedovolila v práci pokračovať, Kammler ich jednoducho nechal popraviť. Na spojeneckom zozname patril k najhľadanejším nacistickým vojnovým zločincom.
Tajomstvom ostáva, kde sa vyskytoval od apríla 1945. 4. apríla 1945 britské jednotky dobyli bunker pri Lübecku a našli pri ňom opustené vozidlá štábu a podľa niektorých zdrojov aj Kammlerove telo. Nech to bolo hocijak, Kammler nepripadá do úvahy, pretože sa 13. apríla stretol so Speerem a až do konca mesiaca naďalej vydával rozkazy. Pokračujeme druhou časťou článku.