videní: 1.5K
Americká ponorka Tang patrila k hviezdam vojny v Tichomorí. Pri plnení predošlých štyroch bojových úloh potopila 31 japonských plavidiel. Do poslednej bitky vyplávala 24. októbra 1944.
Jej cieľom bol japonský konvoj v Taiwanskom prielive. Jej veliteľ – Richard O’Kane veril v ďalší úspech. Konvoj vysledoval cez noc, a akonáhle sa rozvidnelo, vynorila sa ponorka na hladinu pripravená zaútočiť. Japonský konvoj ju spozoroval a napadol. O’Kane s ponorkou manévroval, dokiaľ sa nedostala do blízkosti asi 914 metrov od nepriateľských lodí, potom vypálil šesť torpéd a všetky zasiahli cieľ. Proti ponorke postupovali tri torpédoborce, ale akonáhle sa blížili, O’Kane na nich vyslal ešte tri torpéda. Ani jedno cieľ neminulo a Tang dokázal v tom zmätku uniknúť.
Následne ponorke ostali len dve torpéda. O’Kane sa nimi rozhodol zničiť dopravné lode, ktoré predtým poškodil. Prvé cieľ zasiahlo, zato druhé zablúdilo a miesto cieľa zamierilo na svojho odosielateľa – ponorku Tang. Veliteľ si myslel, že na nich vystrelila japonská ponorka. Posádke odkázal, aby sa úhybným manévrom odchýlili od trasy torpéda. To však k jeho údivu neletelo po priamke. Miesto toho urobili okolo ponorky niekoľko stále sa zmenšujúcich kruhov. Nebolo úniku. Ponorka musela ísť ku dnu.
Námorníci v zadnej časti ponorky zahynuli takmer okamžite. Z tých, kto výbuch prežil, si mnoho mysleli, že narazili na mínu. Deväť členov posádky, medzi nimi aj veliteľ, boli vymŕštení do mora. Nikto si nestačil obliecť záchrannú vestu a z týchto deviatich prežili len štyria. Tridsať mužov zostalo uväznených vo vraku. Poklop veliteľskej veže bol zatvorený. Japonci zhadzovali hlbinné nálože, ale ani jednu dosť blízko, aby ponorku odsúdenú k záhube definitívne zničila.
Posádka sa pokúsila o riskantní útek. Cez únikovú komoru vystrčila nafukovací čln a jeden po druhom ho nasledovali. Všetci sa von nedostali a väčšina z tých, komu sa to poradilo, zomrela vo vode. Z 87 mužov prežilo len pätnásť. Tým utrpenie neskončilo. Posádku vyzdvihol japonský torpédoborec, ale akonáhle Japoncom došlo, že ide o námorníkov z americkej ponorky, surovo ich zbili. Potom Američania putovali do zajateckého tábora a o dva dni neskôr na inej lodi do Japonska. V novom zajateckom tábore ostali až do 29. augusta 1945. To už bolo nažive iba 9 mužov.
Námorníctvo USA malo z prípadu vcelku zamotanú hlavu, pretože bolo zrejmé, že potopenie ponorky nebolo dielom Japoncov. O’Kane mal za to, že torpédo vypustené z Tangu zlyhalo. Toto vysvetlenie záhady je najpravdepodobnejšie.