videní: 1.1K
Ďalšou námornou záhadou je zničenie luxusného francúzskeho zaoceánskeho parníka Normandia. Ten patril k najprestížnejším osobným lodiam svojej doby. V roku 1939, keď vypukla vojna, sa plavidlo nachádzalo neďaleko New Yorku a kapitán sa rozhodol zakotviť v prístave a vyhľadať v Spojených štátov útočisko.
Vzhľadom k pádu Francúzska sa loď ocitla v neistote. Petainova vichistická vláda si priala jej návrat, ale posádka dala prednosť americkému exilu. Majitelia lode platili za zakotvenie v prístave tisíc dolárov denne, a to v ňom loď stála nečinne.
Väčšinu námorníkov spoločnosť vyplatila a ostal len kmeňový stav. 15. mája 1941 ministerstvo financií USA nariadilo 150 členov pobrežnej polície, aby spoločne s posádkou zaistili bezpečnosť lode a chránili ju pred sabotážou. Normandia ostala v tomto prechodnom stave do decembra 1941, kedy Spojené štáty nevstúpili do vojny. Deň po vyhlásení vojny medzi Nemeckom a USA sa náhle zmenil status Normandie. Pobrežná polícia sa jej zmocnila a rozhodlo sa o úprave lode pre prepravu vojsk. Tejto možnosti sa nacisti obávali uplynulé dva roky. Admirál Wilhelm Canaris odhadoval, že by loď previezla cez Atlantik do Európy naraz okolo 10 tisíc amerických vojakov.
New York bol plný nacistických špiónov a stúpencov, z ktorých veľa z nich pracovalo na nábreží. K popredným agentom patril Waldemar Othmer, ktorý odišiel z Nemecka a v roku 1919 získal štátne občianstvo USA. Pracoval v Brooklynskej námornej lodenici, čo mu poskytovalo dostatok príležitostí posúvať vojenské tajomstvá nemeckej strane. Ako nemecký špión bol konečne odhalený až v roku 1944.
Akonáhle vypukla vojna, nacistickí agenti a prívrženci začali do Nemecka dodávať informácie a taktiež uskutočňovať menšie sabotáže. Vzhľadom k veľkosti nebolo možné Normandiu presunúť, a tak sa premenovala na vojenskú transportnú loď priamo vo svojom kotvišti na prístavnom móle číslo 88. Pracovali na nej stovky civilných robotníkov a námorníctvo požadovalo, aby prestavba netrvala dlhšie ako do 14. februára. Námorníctvo USA ju premenovalo z Normandie na Lafayette. Po dokončení mala podľa plánu preplávať do Bostonu a odtiaľ do Severného Írska a tam vysadiť prvé odlúčené jednotky. Pokračujeme druhou časťou článku.