videní: 1.3K
Kde skončilo Rommelove zlato? Tajomná výprava na Korziku prebiehala 16. septembra 1943. potápač Peter Fleig sa mal stretnúť so 4 dôstojníkmi v Bastii. Nasadili mu skafander a vzali ho na motorovom člne, aby vyhľadal „obzvlášť neobvyklý skalný útvar“. Keď ho našiel, vrátil sa a označil súradnice na mape. Poďme naspäť do deja tajov prepravy Rommelovho zlata do rodného Nemecka.
Potom ho odviezli naspäť do Bastie a tam uvidel 6 debien zo zliatiny cínu a olova s cennosťami. Boli plné zlata, strieborných kalichov, malých cirkevných skriniek ozdobených drahokamami, ďalej diamanty, klenoty, perly a množstvo obrazov.
Dňa 18. septembra štvorica nemeckých dôstojníkov usúdila, že ťažké spojenecké bombardovanie a nestabilita v Taliansku predstavuje také veľké nebezpečenstvo, že je riskantné prepravovať poklad po súši. Miesto toho Fleigovi prikázali, aby sa s debnami potopil na mieste zakreslenom na mape a označil ho 4 bójami. Lano, ktorými ich zaistil, bola dlhé deväť metrov.
Ešte v ten deň popoludní Fleig a štvorica dôstojníkov priplávali do La Spezie a vyšší funkcionár strany ohlásil situáciu nemeckému veliteľovi. Celá pätica bola zatknutá, a napriek tomu, že esesáci Fleiga bili a mesiac väznili, nakoniec ho prepustili. Zato tí štyria dôstojníci boli postavení pred vojenský súd a zastrelení.
Po vojne mal Fleig v úmysle sa na Korziku vrátiť. Polohu debien mal pozorne zaznamenanú a bol odhodlaný poklad vyzdvihnúť. Spojil sa s francúzskymi úradmi a v pátraní po stratenom bohatstve uskutočnil prvý z mnohých ponorov. Osobne sa podieľa na niekoľkých ďalších, ale pri žiadnom z nich sa nepodarilo nájsť dôkaz o ukradnutom poklade.
V roku 2006 poslala jedna nemecká televízna spoločnosť na Korziku potápača vybaveného ultrazvukovým lokátorom, aby poklad našiel. Táto výprava nebola povolená a účastníci tejto výpravy dostali pokutu. Napriek všetkému nič nenašli.
Podobných pokusov bolo samozrejme viac. Nech je pravda o Rommelovom zlate aká chce, doposiaľ nie je známe, kde sa momentálne nachádza.
Zdroj: epochaplus| topdesat