videní: 1.0K
Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Hromadné hroby v Malborku. Marlbork, mesto v Poľsku, patrilo stovky rokov pod nemeckú správu, resp. pod Prusko. Hromadné hroby, ktoré sa začali objavovať od 90. rokov minulého storočia, oplývajú svojim neznámym pôvodom. Jeden z robotníkov, ktorí realizovali výkopové práce, len veľmi ťažko niesol, že sa na kope nachádzalo množstvo ostatkov mŕtvych detí: „Najskôr sme neustále narážali na detské kostry. Nemohol som sa s tým vyrovnať. Sám mám malého chlapca.“ Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Hromadné hroby v Malborku.
Ani v poľských ani v nemeckých záznamoch nie je o masovom hrobe žiadna zmienka. Poľské úrady preto došli k záveru, že museli vzniknúť v období od marca do mája roku 1945, keď mesto obsadili sovietski vojaci. Maciej Schulz z Ústavu národnej pamäti konštatoval, že vojaci Červenej armády vcelku bežne zvliekali mŕtve telá a pochovávali ich v jamách po pumách.
Ako títo ľudia zomreli, je naďalej diskutabilné. Rolu v tom musela zohrať aj zima, ochorenia a pustošenie spojené s ukrutnými bojmi. Avšak Bodo Rückert, predseda spolku Nemcov vyhnaných z Malborku, odkiaľ jeho rodina odišla na úplnom konci vojny, súdi, že obete zavraždili Poliaci z pomsty na nemeckých okupantoch. Podozrenie padá skôr na Červenú armádu, pretože sa v meste usadila na tri mesiace, a keď Nemcov ukoristila ich územie, určite sa na nich nezdráhala aj vykonať pomstu. Poľskí úradníci prechádzali svoj archív a zároveň požiadali ruských archivárov, aby prehľadali vlastné dokumenty, ale Rusi na žiadosť Poliakov nereagovali.
Medzi nemeckými a ruskými vojakmi sa odohrávali boje a zima a choroby mali bez pochýb za následok ochorenia a úmrtia. Na druhej strane po odchode nemeckej armády v meste žilo ešte niekoľko tisíc obyvateľov – civilistov. Akonáhle ho v máji prevzali Poliaci, deportovali ich len okolo tisícky.
Objavené telá boli nahé, prevažne ženského pohlavia, ale iba desať percent javilo známky strelných poranení. Poliak, ktorý do mesta prišiel v detstve po tom, čo ho obsadili Rusi, popísal situáciu takto: „Nemeckí zajatci mali roztrhané uniformy a strážili ich ruskí vojaci. Tí jazdili po meste v starom nákladiaku a z ulíc zvážali rozkladajúce sa telá.“ Vypovedal, že videl len nejakých tristo mŕtvol – a len vojakov – nemeckých a ruských – a že ich zhromažďovali pod kopcom, na ktorom stál hrad.
Ruskí vojaci s veľkou pravdepodobnosťou mŕtvoly vyzliekali a pálili ich oblečenie a taktiež olúpili všetko, čo mali pri sebe. Do akej miery je smrť niekoľkých tisíc ľudí možné pričítať bombardovaniu či ochoreniam, nie je jasné. Ťažko si však vieme predstaviť, že by za úmrtím takého počtu obetí s dierou v hlave stálo niečo iné ako úkladná vražda. Vzhľadom k neprítomnosti nemeckých vojakov a z veľkej časti aj Poliakov v meste je pravdepodobným páchateľom týchto popráv sovietska armáda. Toto presvedčenie podporuje aj fakt, že Rusi neposkytli žiadne archívne materiály.
Zdroj: archaeofeed| topdesat