videní: 1.3K
Po bizarnej bitke noviny priniesli neuveriteľné množstvo teórií, čo sa v tú februárovú noc stalo. Niektoré písali, že japonské lietadlá preleteli priamo nad Los Angeles a vojenským pohlavárom bolo trápne priznať, že ich narušitelia zaskočili. Obľúbenou konšpiračnou teóriou bolo, že zbrojovky uskutočnili pomocou civilných lietadiel falošný nálet s cieľom vystrašiť vládu a primäť ju, aby im povolila presunúť továrne ďalej do vnútrozemia. Prinášame v poradí štvrtý článok z minisérie Bitky o Los Angeles.
Jednotlivé ministerstvá sa nedokázali zhodnúť v detailoch toho, čo sa udialo, a dokonca ani vo vysvetlení. Minister námorníctva Frank Knox na tlačovej konferencii 25.februára oznámil, že išlo o planý poplach. Pripustil, že západné pobrežie Ameriky je zraniteľné nepriateľskými údermi, a navrhol, aby sa životne dôležité továrne či iné výrobné zariadenia presťahovali z pobrežia do vnútrozemia.
Vojaci poriadne nevedeli, čo sa v tej noci stalo. Krátko po skončení náletu odovzdalo velenie západného okruhu do Washingtonu správu s domnienkou, že s veľkou pravdepodobnosťou k žiadnemu útoku vlastne nedošlo. Predošlé hlásenia totiž mali byť značne premrštené. Štvrtá letecká armáda, spadajúca pod veliteľstvo záložných vzdušných síl (AFRC), taktiež uviedla, že v tú noc nepreletelo nad Los Angeles žiadne lietadlo.
Ďalší deň, po výsluchu mnohých očitých svedkov, armáda dospela k záveru, že nad Los Angeles lietalo jedno až päť neidentifikovateľných lietadiel. Túto verziu následne prevzalo ministerstvo vojny ako oficiálne vysvetlenie prípadu. Minister vojny Henry Stimson vystúpil s dvomi možnými teóriami. Podľa jednej z nich Japonci vypustili zo svojich ponoriek dopravné lietadlá štartujúce z utajovaných miest v Kalifornii alebo v Mexiku. Minister sa domnieval, že sa prieskumné lietadlá snažili zistiť polohu protilietadlových prostriedkov v danej oblasti a zároveň podkopať morálku civilného obyvateľstva.
Tlač však nebola presvedčená žiadnou predostretou teóriou. Hovorilo sa o zastieracích manévroch. Plátok Los Angeles Times konštatoval nezmyselnosť oficiálneho stanoviska, žiadal celú situáciu z noci z 24. na 25. februára riadne vyšetriť.
Faktom je, že americkú protilietadlovú obranu zastihol nálet úplne nepripravenú. Ak by to v tú noc boli skutočne Japonci, napáchali by neuveriteľné škody. Po skončení vojny Japonsko na oficiálny dotaz odpovedalo, že sa v tom čase nenachádzali pri Los Angeles žiadne lietadlá. Historici konštatujú, že sa v skutočnosti v prípade „Bitky o Los Angeles“ nemôžeme baviť o nepriateľskej invázii.