videní: 6.6K
Dokonca aj tí, ktorých vesmír nijako nezaujíma, sú veľakrát prekvapení správami o vesmíre, galaxiách a našej planéte.
Moderní vedci sa pritom vôbec nebránia generovať stále nové a nové fakty a dávať ich na svoje informačné kanály. Ich objavy stále dokazujú všetkým na našej planéte, ako málo toho vieme o tejto oblasti. Stavíme sa, že nasledujúce fakty o vesmíre ťa prekvapia a uchvátia zároveň.
Existuje diamantová planéta v hodnote 26,9 milióna dolárov
Vedci zistili, že v súhvezdí Raka sa nachádza planéta Janssen, ktorá je desaťkrát ťažšia ako Zem. Okrem toho pozostáva najmä z grafitu a diamantov. Teplota na povrchu Janssena je viac ako 2000 stupňov a rýchlosť rotácie je taká vysoká, že jeden rok na tejto planéte trvá ako 18 hodín na Zemi.
Skafander NASA stojí 22 miliónov dolárov
NASA investuje každoročne do vývoja oblekov 200 miliónov dolárov. Inžinier v organizácii Leon povedal, že každý oblek váži asi 150 kilogramov a stojí 22 miliónov dolárov.
Teplota v tesnej blízkosti Zemi je vyššia ako v chladničke
Teplota v priestore závisí od mnohých faktorov, vrátane vzdialenosti od hviezdy alebo vesmírneho objektu, ktoré sú buď v tieni alebo vo svetle, a taktiež od vystaveniu slnečnému svetlu. V tomto ohľade je teplota v priestore blízkom Zemi približne 10,17 °C, čo je viac ako v chladničke, ktorá ti stojí v kuchyni.
Na Venuši sneží
Na začiatku 90-tých rokov bol pomocou Magellanovej sondy na Venuši objavený reflexný povlak. Spočiatku sa predpokladalo, že išlo o následky erózie alebo zobrazenie usadenín materiálov obsahujúcich železo. Neskôr ale vedci dospeli k záveru, že môže ísť o kovový sneh, ktorý obsahuje bizmut a sulfidy olova.
Vo vesmíre je absolútne ticho
Je to kvôli nedostatku vzduchu, preto tu aj všetky výbuchy prebiehajú v tichu. Nepripravená osoba by v takomto prostredí začala vnímať sluchové halucinácie a záchvaty paniky. Na Zemi sa používa na výcvik astronautov miestnosť v Orfieldovom laboratóriu, ale práca ľudského tela zabraňuje absolútnemu tichu.
Čas plynie pre astronautov rýchlejšie
Gravitačné pole je energetické pole obklopujúce Zem. Pole môže byť silné a slabé, so vzdialenosťou od Zeme sa intenzita poľa znižuje. Pred niekoľkými rokmi vedci dokázali prítomnosť gravitačných vĺn v slabom gravitačnom poli , ktoré ovplyvňuje rýchlosť času. Čím menšie je gravitačné pole, tým väčšie je spomalenie. Film Interstellar tieto veličiny ilustroval pomerne presne. Blízko čiernej diery sa čas zvyčajne zastaví.
Najväčšia sopka slnečnej sústavy je na Marse
Sopka Olympus, ktorá sa nachádza na Marse, má dĺžku 600 kilometrov a výšku 27 kilometrov. Pre porovnanie, najvyšší bod na Zemi je Everest, ktorý je vysoký iba 8,5 kilometra. Zaujímavé je, že malé sopečné útvary sa nachádzajú aj na samotnej sopke.
Najrýchlejším objektom vo vesmíre je kozmická šťava
Kozmická šťava je neutrónová hviezda, ktorú možno nazvať najrýchlejšie rotujúcim objektom v priestore. Robí asi 716 otáčok. Zvláda to aj napriek svojej nadváhe, pretože jeden kus hviezdy s veľkosťou kocky cukru by vážil 1 miliardu ton.
Kedysi sa okolo Zeme vznášalo 60 000 medúz
V roku 1991 vedci NASA počas jednej zo svojich misií umiestnili medúzy do balíkov s morskou vodou a poslali ich do vesmíru. Išlo hlavne o schopnosť reprodukcie. Vesmírne mláďatá medúzy boli vo všeobecnosti veľmi podobné pozemským, rozdiel bol iba v motorických schopnostiach.