videní: 1.7K
Zdá sa, že droždie sa v posledných týždňoch stalo žiadaným tovarom, ktorý sa na regáloch dlho neohreje. Prečo si ale radšej neskúsiš doma vyrobiť vlastný kvások?
Pandémia COVID-19 v nás vyvolala určitú spolupatričnosť, pretože tisíce ľudí darovali peniaze, čas a úsilie na pomoc tým, ktorí to najviac potrebujú. U niektorých ale táto rovnica vyvolala efekt hromadenia vecí, čo je aj trošku vtipné.
Hoci sa skupovanie toaletného papiera, dezinfekčných prostriedkov a tovaru, ktorý má dlhú trvanlivosť, zdá byť trochu logické, ľudia ostávajú v obchodoch zaskočení, keď nevedia zohnať droždie alebo kvasnice. Myslíš, že sa v tom tí ľudia kúpu? Ak si sa aj ty rozhodol spraviť si domáci chlebík alebo pizzu a nezohnal si všetko potrebné, nezúfaj. Kvások si môžeš v pohode vyrobiť v pohodlí svojho domova.
Kvások poznali už naše staré a prastaré mamy. Chlieb či pečivo piekli z doma pripraveného kvásku, ktorému dali všetku lásku a starostlivosť. Pozitívne účinky na zdravie pritom veľmi neskúmali, bolo pre nich prirodzené a veľmi jednoduché piecť domáci chlieb z kvásku. Neskôr vzniklo droždie, a tak sa tradičné kváskovanie dostalo do úzadia. Pre gazdinky bolo časovo úspornejšie nechať droždie napučať v mlieku a za krátky čas pripraviť kysnuté cesto.
Má to svoje výhody
Po zmiešaní múky s vodou sa počas niekoľkých dní a uskladnení kvásku pri určitej teplote prebudia v múke prirodzené baktérie. Tie sa vďaka sacharidom ďalej rozmnožujú, pričom vytvárajú oxid uhličitý a kyseliny. Jednou z nich je kyselina mliečna, ktorá pôsobí ako prirodzený konzervant. Proces kvasenia zároveň rozkladá lepok na jednoduchšie látky, ktoré dokáže náš organizmus ľahšie stráviť.
Okrem toho dokáže ľudský organizmus z kváskového pečiva získať potrebné vitamíny či minerály. Vypestovaný materský kvások obsahuje približne 50 druhov baktérií, ktorých je spolu niekoľko miliónov. Ďalšou výhodou kváskovania je možnosť pečenia chleba z prirodzene bezlepkových múk (ryžová, pohánková, tapioková, amarantová,…), obľubujú ho preto aj celiatici. Výber je len na tebe.
Ako na to?
Na založenie kvásku potrebujeme sklenený pohár s uzáverom, múku a vodu. Múku môžeme použiť podľa vlastnej preferencie – kto uprednostňuje klasickú, môže použiť pšeničnú múku. Zdravšími alternatívami sú napríklad špaldová či ražná múka. Prvý deň zmiešame 2 polievkové lyžice vody a 1 polievkovú lyžicu múky (ráno) a večer do pohára pridáme ďalšie 2 polievkové lyžice vody a 1 PL múky. Pohár necháme voľne položený na kuchynskej linke – neschovávame ho do chladničky ani ho zbytočne neprehrievame napríklad uložením v blízkosti zdroja tepla.
Takto postupujeme 3 dni – vždy kvások prikŕmime ráno a večer rovnakým množstvom vody a múky. Štvrtý deň si z kvásku odoberieme približne 50 g a opäť ho „prikŕmime“ – dvakrát za deň pridáme 2 PL múky a 2 PL vody. Od piateho dňa až po dokonalé vykysnutie kvásku (cca. 10-ty deň) pridávame raz za deň 2 PL múky a 2 PL vody. Z hotového materského kvásku si odoberieme 2-3 PL do zaváraninového pohára, ktorý si odložíme do chladničky. Z tohto kvásku sa postupne pečie chlieb, pečivo či koláče – vždy pri pečení z kvásku odoberieme 1-2 PL a opäť kvások prikŕmime.