videní: 1.9K
Obľuba medvedieho cesnaku v poslednej dobe prudko stúpa. Akoby nie? Od čias, kedy tak trochu medvedí cesnak upadol do zabudnutia, sme opäť zistili, že skvele nechutí len medveďom. Pokiaľ si ho netrúfaš hľadať vo voľnej prírode a riskovať zámenu s konvalinkou, potom stav na istotu a zasaď si ho na polotienisté až tienisté miesto vo svojej záhradke alebo vyraz priamo do supermarketu, kde sa v poslednej dobe tiež bežne ponúka podobne ako špenát či zelené korenie.
Medvedí cesnak je osvedčený jarný životabudič
Medvedí cesnak je považovaný za jeden zo silných jarných životabudičov a takisto pôsobí pozitívne na imunitný systém. Obsahuje totiž veľké množstvo vitamínu C (150 mg v 100 g). „Pretože silno vonia po cesnaku, obsahuje tiež typické látky, ktoré za onou sírnatou vôňou stoja – allicín , vďaka čomu má antibakteriálny, protizápalový účinok, stimuluje a napomáha imunitnému systému. Lístky medvedieho cesnaku možno mixovať, trhať či krájať do zelených smoothie, šalátov, či koreniť nimi polievky, rizotá, fašírky, omelety,“ radí Bc. Petra Húsková, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE pre SR.
Prírodné antibiotikum
Allicín je známym bojovníkom proti chrípke, prechladnutiu, respiračným problémom, angínam, hnačkám, stafylokokom aj streptokokom, prvokom trichomony, vírusom spôsobujúcim opary, mykózam a ďalším. V Číne napríklad pri akejkoľvek bakteriálnej či vírusovej nákaze odporúčajú užívať cesnak každé dve hodiny. Allicín je nestála zlúčenina a jeho príjem je nutné periodicky opakovať. O medveďom cesnaku sa hovorí, že reguluje činnosť žalúdka, podporuje trávenie, urýchľuje hojenie rán a vredov, upokojuje kŕče hladkého svalstva, ničí črevné parazity, podporuje chuť do jedla a tvorbu krvi. Medvedí cesnak je nápomocný proti ateroskleróze, vysokému krvnému tlaku i astme. Oceníme ho pri liečbe mykóz a plesní, poruchách srdcového rytmu, chronických kožných problémoch. Pôsobí močopudne, tonizuje nervový systém a pomáha pri reumatických bolestiach.
RECEPTY:
PESTO Z MEDVEDIEHO CESNAKU
Suroviny: 200 g medvedieho cesnaku, 20 ml oleja (olivového), 50 g parmezánu, 10 g sezamového semienka, 2 g soli
Postup: Medvedí cesnak umy, spoločne s olejom vlož do mixéra a jemne rozmixuj. Pridaj parmezán, soľ a sezamové semienko. Pár sekúnd ešte pomixuj, snaž sa však zachovať štruktúru semienka a kúsky syra. Umiestni ho do pohára, zmes zalej ešte trochou oleja, starostlivo uzavri a nechaj v chladničke, kde vydrží niekoľko mesiacov.
ŠPENÁT Z MEDVEDIEHO CESNAKU
Suroviny: 500 g medvedieho cesnaku, 1 cibuľa, 1 vajce, 1 lyžica olivového oleja, 20 g slnečnicového semienka, himalájska soľ
Postup: Medvedí cesnak umy, nakrájaj nadrobno, rovnako tak cibuľku, všetko daj do panvice spoločne so semienkom, soľou, zalej vodou a dus 20 minút. Na konci pridaj do zmesi vajíčko a ešte chvíľu prehrej. Nakoniec pridaj kvalitný olej na dochutenie a dodanie nevyhnutného tuku pre využitie živín. Už nevar, podávaj.
VAJÍČKOVÝ ŠALÁT S MEDVEDÍM CESNAKOM
Suroviny: 4 – 6 uvarených vajec, zväzok medvedieho cesnaku, soľ, korenie, 2 ks jarnej cibuľky, olivový olej, lyžička horčice, prípadne
avokádo, trocha jogurtu alebo kokosového mlieka na zjemnenie zmesi
Postup: Uvarené vajcia ošúp a pokrájaj. Rovnako tak nakrájaj zväzok opraného medvedieho cesnaku, zmiešaj s vajcami, pridaj soľ, pokrájané jarné cibuľky, čerstvo namleté čierne korenie, 1 – 2 lyžičky horčice. Zmes môžeš spojiť hustým jogurtom alebo kokosovým mliekom a trochou jablčného octu, prípadne môžeš pridať aj avokádo.
RUKOLOVÝ ŠALÁT S MEDVEDÍM CESNAKOM
Suroviny: veľká hrsť rukoly, hrsť medvedieho cesnaku, 5 sušených paradajok, 100 g srvátkového syra (napr. Pilos, Ricotta), 1 šalotka, citrónová šťava, 2 lyžice oleja z vlašských orechov, soľ, korenie
Postup: Rukolu dôkladne umy spolu s medvedím cesnakom, do misy spolu s nimi pridaj pokrájané sušené paradajky (ak budú príliš vyschnuté, je potrebné ich dopredu namočiť), nakrájaj šalotku alebo menšiu červenú cibuľu, srvátkový syr, pridaj citrónovú šťavu, olej, soľ, korenie, dôkladne premiešaj a môžeš podávať.
Zdroj receptov a fotiek NATURHOUSE.
Zdroj: naturhouse | topdesat