videní: 1.7K
Aj keď sa zdá, že situácia je skutočne zlá a neexistuje žiadna cesta z nej, náš mozog to skutočne dokáže. V kritických situáciách, keď mozog zistí riziko alebo hrozbu, aktivuje systém prežitia a pripraví sa na okamžité kroky. Taktiež nie je na škodu mať nejaké praktické zručnosti, ktoré v kritických situáciách zachránia nie len tvoj život.
1. Jedovaté uhryznutie škorpióna
Uhryznutie škorpióna u zdravých dospelých jedincov je zvyčajne dosť bolestivé, nie vždy však ohrozuje život. V Spojených štátoch však existuje druh škorpióna, ktorý sa nachádza hlavne v púšti na juhozápade. Je svetlohnedý s trochou tmavším chrbtom, meria asi 5 – 7,5 cm palce a je dostatočne silný na to, aby spôsoboval závažné príznaky. Tieto vedľajšie účinky môžu pozostávať z plytkého a rýchleho dýchania, vysokého krvného tlaku, búšenia srdca, slabosti a svalových zášklbov.
Ak si myslíš, že ťa tento druh škorpióna pohrýzol, okamžite vyhľadaj lekársku pomoc . Tiež sa snaž opatrne ho chytiť alebo si vyhotov jeho fotografiu a prines ju k doktorovi, aby vedel, či potrebuješ antisérum.
2. Alergická reakcia ohrozujúca život
Aj tie najnevinnejšie veci ako slnko alebo ovocie môžu u niektorých ľudí spôsobiť alergické reakcie. Najnebezpečnejšou z nich je anafylaxia, ktorá môže byť smrteľná. Známkami anafylaxie môžu byť kožné reakcie, sipot alebo ťažkosti s dýchaním, závraty, slabý a rýchly pulz, závraty, opuchy tváre a ďalšie.
Tento stav je potrebné liečiť okamžite, takže ak ho má niekto v tvojom okolí, ihneď zavolaj na číslo 911. Okrem toho sa môžeš pokúsiť pomôcť aj nasledujúcimi akciami:
- Zisti, či má daná osoba pri sebe adrenalín a použi ho.
- Udržuj osobu v pokoji .
- Pomôž jej ležať na chrbte .
- Ak zvracia alebo krváca, otoč ju nabok do stabilizovanej polohy.
3. Otrava oxidom uhoľnatým
Tento plyn nemá vôňu ani chuť, takže si ani nemusíš všimnúť, že ho skutočne dýchaš, skôr ako sa budeš cítiť zle. Príznaky otravy nie sú vždy zrejmé a môžu zahŕňať bolesti hlavy, napätie, závraty, únavu a zmätenosť, dýchavičnosť a ťažkosti s dýchaním.
Ak spozoruješ, že v tvojej domácnosti došlo k úniku oxidu uhoľnatého, postupuj takto:
- Prestaň používať všetky spotrebiče a vypni ich .
- Otvor dvere a okná, aby si vyvetral priestor.
- Okamžite odíď zo svojho domu alebo bytu.
- Buď v pokoji, aby si zabránili zvýšeniu srdcovej frekvencie .
- Navštív lekára.
4. Tornádo
Aj keď najsilnejšie tornáda môžu spôsobiť vážne zničujúce pohromy, sú zriedkavé. Väčšina tornád je oveľa slabších a je možné ich prežiť, ak urobíš nasledovné:
- Nájdi suterén alebo izbu bez okien na najnižšom poschodí, napríklad kúpeľňu .
- Drž sa ďalej od okien .
- Dostaň sa pod niečo robustné ako ťažký stôl. Zakry ho dekou alebo matracom. Chráň si hlavu čímkoľvek dostupným.