videní: 1.1K
Prinášame vám záverečné pokračovanie trojdielneho článku s názvom Halley a záhady vesmírnych telies. Nebudeme zdržiavať a vrhnime sa spoločne naspäť medzi vesmírne telesá.
Až v roku 1472 pozoroval nemecký astronóm Johann Muller (žil v rokoch 1436 až 1476) kométu ako kozmický jav a nie ako božské znamenie. V jeho šľapajách pokračovali Talian Girolamo Fracastoro (1483 až 1553) a Nemec Peter Apian (1501 až 1552), ktorí kométy pozorovali z vedeckého hľadiska. Ich výskumy však neboli prevratné. Dá sa povedať, že prvým učencom skúmajúcim kométy na základe fyzikálnych zákonov bol dánsky astronóm Tycho Brahe (1546 až 1601). Brahe pozoroval kométy v roku 1577 a odvtedy zasvätil svoje vedecké bádanie zmeraniu jej vzdialenosti od Zeme. Hoci sa jeho výskumy ukázali ako bezvýsledné, nebola to strata času, lebo o niekoľko rokov neskôr Braheho študent Johannes Kepler (1571 až 1630) nadviazal na učiteľovo bádanie a sformuloval tri zákony pohybu nebeských telies.
Keplerova práca vydláždila cestu ďalším vedcom, medzi ktorých patril aj Newton. On je autorom gravitačného zákona, z ktorého vychádza moderná fyzika. Jeho teórie boli prelomové a okamžite vyvolali vo vedeckej obci rozruch. Mnoho vedcov si jeho tvrdenia osvojilo a zvolilo si ich za východisko vlastného bádania.
Vedeli ste, že v roku 1997 mal svet možnosť pozorovať voľným okom jednu z najvýznamnejších komét, ktoré sa približili k Zemi? Bola ňou kométy s názvom Hale-Bopp.
Edmund Halley nielenže Newtona obdivoval, ale bol aj jeho blízkym priateľom. Možno práve preto bol jedným z prvých, ktorí sa pokúsili overiť pravosť Newtonových fyzikálnych zákonov vo vlastnom výskume. Podľa nich môžu mať kométy niekoľko typov obežných dráh, pčiom najčastejšími sú parabolické a eliptické obežné dráhy. Keď chceme určiť, akú má daná kométa obežnú dráhu, musíme vypočítať, akou rýchlosťou a v akej vzdialenosti od Slnka sa pohybuje. Ak sa pohybuje pomaly, tak je jej dráha eliptická a to znamená, že kométa periodicky obieha okolo Slnka. Na základe týchto téz Halley vypočítal obežnú dráhu kométy, ktorú pozoroval v roku 1682.