videní: 1.5K
Pokračujeme druhou časťou článku o bájnych tvoroch, ktoré sa zobrazujú v kultúre krajín po celom svete. Ako sme si povedali v rámci prvej časti, iný význam stelesňuje drak v západnej kultúre, a iný vo východnej. Dokonca je rozdiel aj v okrídlení týchto majestátnych tvorov. Pozrime sa teraz na jednotlivé draky v Japonsku, na mýtické draky či rozdiel medzi drakmi a dinosaurami.
Podobný čínskemu drakovi je japonský drak, ktorý je jedným zo 4 božských tvorov miestnej mytológie. Ani on nemá krídla, ale zvyčajne sa zobrazuje s tromi pazúrmi na nohách, zatiaľ čo čínsky drak má na každej končatine štyri pazúry.
Žili niekedy tieto pôsobivé tvory, alebo sú to len obyčajné výplody fantázie, objavujúce sa v poverách a bájach? Odborníci si myslia, že ich existencia vyplýva zo zmesi mýtov a ich stvárnení v rôznych kultúrach. Je možné, že podnetom boli nálezy skamenelín dinosaurov, ktorých veľkosť a tvar mohli ľudí zmiasť. V stredovekej Európe boli dokonca aj krokodíly, dovezené z Egypta a z arabských krajín, považované za ozajstné draky. V súčasnosti však neexistujú vedecké dôkazy potvrdzujúce hypotézy niektorých vedcov o existencii drakov v minulosti, ale zachovali sa písomné zmienky, ktoré túto možnosť pripúšťajú. V roku 450 pred našim letopočtom si grécky historik a geograf Herodotos z Halikarnasu (484 až 425 pred našim letopočtom) zapísal, že počas cesty do mesta Petra videl dvoch okrídlených drakov, ktorých držali v železných klietkach. Podobný zážitok opisuje aj Marco Polo (1254 až 1324). Toho napadol okrídlený drak, keď sa plavil do Malej Ázie.
Pokiaľ ide o očité svedectvá, draky sú zmiešaninou skutočnosti a výmyslov. Najväčšie rozpory vyvoláva otázka, čo mohol byť drak a čo nie. Napríklad v roku 300 pred našim letopočtom našiel učenec Čang Čchu v oblasti súčasnej Číny nepochybne skameneliny dinosaura a označil ich za dračie pozostatky. Fosílie vyhynutých zvierat, ako napríklad obrovského varana Megalania prisca, ktorý žil pred 40 000 rokmi v období pleistocénu, mohli byť príčinou vzniku mýtov o týchto bájnych tvoroch.
A na záver sľúbené Mýtické draky:
- Ladón, v gréckej mytológii tento stohlavý drak strážil vchod do záhrady Hesperidiek, kde rástli zlaté jablká.
- v severskej mytológii sa syn kráľa trpaslíkov Hreidmara premenil na draka, aby svojho brata odohnal od magického prsteňa zvaného Andvarinaut.
- Nidhogg, v severskej mytológii žije tento drak vo svete temnoty v Niflheime. Tam neustále ohrýza koreň jaseňa Yggdrasilu, až kým nastane koniec sveta Ragnarok.
- Lerndská hydra, v gréckej mytológii bola jedovatým vodným drakom s hadím telom a niekoľkými hlavami. Žila v jazere Lerna južne od mesta Argos.