videní: 2.2K
Budeš v tomto sviatočnom období považovať svoj pohár na víno za poloprázdny alebo poloplný? Nemusí to závisieť od tvojho úsudku ale aj od veľkosti skla. Zamerali sa na to aj vedci z Anglicka.
V štúdii vedci z University of Cambridge skúmali veľkosť skleneného tovaru za posledných 300 rokov, aby zistili, či existuje nejaké spojenie medzi veľkosťou skla a konzumáciou alkoholu . Zistenia boli – dalo by sa povedať – prelomové: od roku 1700 do roku 2020 sa veľkosť pohárov zväčšila takmer sedemnásobne. V poslednej dobe vzrástla aj spotreba vína, pričom jeho príjem sa medzi rokmi 1960 a 1980 zvýšil štvornásobne a potom sa v rokoch 1980 až 2004 zdvojnásobil. Tak sa zdá, že svet vidí svoj pohár radšej plný.
Akú veľkosť však mal pohár na víno v roku 1700 a ako ho zameriaš? Vedci sa za týmto účelom pozreli všade, vrátane oddelenia archeológie na Oxfordskej univerzite, Kráľovskej domácnosti a rôznych obchodných domov a katalógov. Dokonca skontrolovali aj eBay. V niektorých prípadoch boli uvedené veľkosti a šírka skla, ale u vzácnejších a starších modelov museli starožitnosti ručne naplniť vodou, aby zistili, koľko sa do nich zmestí.
Po odmeraní viac ako 400 pohárov na víno putujúcich cez tri storočia v Anglicku vedci zistili, že v roku 1700 mal typický pohár na víno priemerne 2,2 tekutej unce (66 mililitrov) kvapaliny. To je zhruba ekvivalent dvojnásobného množstva alkoholu . Do roku 2020 sa však poháre nafúkli, aby udržali v priemere 15,2 tekutej unce (449 mililitrov) tekutiny – takmer 2 šálky – ak by sme mali naplniť pohár až na samotný vrchol.
Dôvody zväčšovania boli spočiatku technické. Určité pokroky – vrátane vynálezu olovnatého krištáľového skla (ktoré je menej krehké), automatickej výroby a zrušenia dane zo skla zlacnili výrobu väčších pohárov na víno.
Podľa vedúcej autorky štúdie Dame Theresy Marteauovej, psychologičky a riaditeľky Oddelenia pre výskum správania a zdravia na univerzite v Cambridge, však môžu byť v konečnom dôsledku najväčšie faktory pri zväčšovaní veľkosti pohárov kultúrne požiadavky. Ľudia a priemyselné odvetvia začali s najväčšou pravdepodobnosťou z dôvodu zmien v cenovej dostupnosti a marketingu vína používať väčšie sklá a piť viac alkoholu.
Skutočne však spôsobuje väčší pohár to, že vypiješ viac? Aj keď vedci poznamenali, že štúdia nepreukázala príčinu a následok, väčšia veľkosť nádoby na iné potravinárske výrobky bola spojená so zvýšenou spotrebou a predchádzajúci výskum spájal konzumáciu alkoholu a veľkosť pohára. Dôvodom nie je len to, že si nalievaš viac, ale veríš, že piješ menej keď si naleješ jeden plný pohár namiesto dvoch polovičných.
Zdroj: LiveScience | topdesat