videní: 1.4K
Pokračujeme treťou časťou článku zo série Štúdia syfilisu v Tuskegee. Tretia časť bude zároveň poslednou z tejto série. Pohodlne sa usaďte. Poďme na to.
Je celkom prekvapujúce, že ako černošskí doktori tak aj sestry verili, že pomáhajú vyriešiť problém s pohlavnými chorobami v afroamerickej komunite, a preto boli takí oddaní zdravotným programom, ktoré mali pomáhať v tým najchudobnejším v okolí ich grófstva Macon. Pravdepodobne ani nevnímali fakt, že s ľuďmi by nemalo byť zaobchádzané ako so spotrebným materiálom, aj napriek tomu, že by to malo rozšíriť lekárske vedomosti.
Ďalšou osobitnou vecou bol spôsob, akým bola štúdia zadaná. Hneď, ako bola ukončená, začali prichádzať otázky. Prečo napríklad, bolo považované za dôležité zistiť, či existujú nejaké rozdiely v postupe choroby u ľudí svetlej a tmavej pleti? Štúdia mala za cieľ zistiť, či černosi v dôsledku ochorenia syfilisom trpia kardiovaskulárnymi problémami. Belosi mali zase byť náchylní k neurologickým poruchám. Avšak ako mali tieto informácie napomôcť k vyliečeniu tejto choroby, zostáva stále nejasné.
A nielen to, vedecká metodika štúdie bola chybná. Výskum bol navrhnutý tak, aby ukázal účinky neliečenej choroby. Pacientom však lieky boli podané. Jednalo sa najmä o moderné spôsoby liečby, ako napríklad ortuťové masti. Tie však boli podávané len v prvých niekoľkých mesiacoch štúdie, než sa rozhodlo o jej predĺžení. Myšlienkové pochody, ktoré sprevádzali celý experiment, boli také nejasné a vedecké poznatky také pochybné, že je možné usúdiť len jedno: že za nehumánne správanie vedcov voči ich pacientom môže zaslepenie neuveriteľným rasizmom, hoci nie úmyselným.
V niekoľkých neskorších štúdiách bolo preukázané, že štúdia syfilisu v Tuskegee mala opačný efekt na zdravotné programy, ktoré boli zamerané na Afroameričanov. Tí, bez akéhokoľvek prekvapenia, stále viac neverili lekárskym autoritám. Celá situácia spojená s výskumom za sebou nechala dlhotrvajúce škody, čím celému experimentu získala označenie najohavnejšieho sprisahania v amerických dejinách.