videní: 1.3K
Prinášame viac než zaujímavý článok o zakladateľovi a šéfredaktorovi serveru WikiLeaks, ktorý bol obvinený zo sexuálneho násilia údajne spáchaného vo Švédsku a na ktorého bol následne vydaný európsky zatykač. Poďme však tam, kde sme v rámci prvej časti článku skončili.
V marci roku 2010 server WikiLeaks publikoval materiály dodané Chelsea Manningovou (spomíname ju aj v článku s názvom Disponujú vašim telefónnym číslom: Donald Trump, pozn. redaktora). Narodená ako Bradley Edward Manning pracovala ako špecialistka a analytička na základni nachádzajúcej sa približne 64 kilometrov od iránskeho Bagdadu. Tam sa jej podarilo nazbierať stovky tisícov diplomatických správ a citlivé dáta týkajúce sa vojen v Iraku a Afganistane. V máji 2010 bola Manningová zatknutá a obvinená z 22 trestných činov, vrátane „napomáhania nepriateľovi“, čo bolo zároveň hlavné obvinenie.
Z 22 trestných činov sa Manningová priznala k 10 a odsúdená bola za sedemnásť z nich. Rozsudok znel jasne: 35 rokov za mrežami. Vtedajší prezident Barack Obama zmiernil jej rozsudok a v roku 2017 bola prepustená na slobodu.
WikiLeaks v roku 2011 zverejnili ďalšie dokumenty zo spisov Guantanámo Bay. Obsahovali informácie ohľadom zadržiavaných ľudí, dokumenty týkajúce sa americkej diplomacie a tajných informácií, spisy týkajúce sa vojny v Sýrii a tiež dokumenty poskytnuté Edwardom Snowdenom (spomíname ho taktiež v článku veľký brat vás vidí, pozn. redaktora) týkajúce sa masového odpočúvania a sledovania.
Assangeovi by v USA hrozil buď trest smrti, alebo veľmi dlhý pobyt za mrežami za to, že napomáhal týmto únikom informácií. Avšak aj napriek tomu, že obýval len jednu miestnosť, zatiaľ čo ambasáda vybavovala jeho žiadosť o azyl, má sa za to, že sa mu s pomocou Rusov podarilo ovplyvniť americké prezidentské voľby v roku 2016, ktoré napokon vyhral Donald Trump. Assange dal jasne najavo, že považuje Hillary Clintonovú za svojho osobného nepriateľa. Pokračujeme treťou časťou článku s názvom WikiLeaks: Julian Assange a Fightback.