videní: 2.5K
Naši domáci miláčikovia sú jednoducho najlepší. Najlepší spoločníci, poslucháči a kamaráti na hranie. A zoznam týchto naj sa práve rozšíril o psy, ktoré dokážu vyňuchať rakovinu v krvi.
Ak vlastníte tohto štvornohého chlpáča tak viete, že psy majú vrodenú schopnosť vnímať situácie, keď sa niečo deje. V minulosti sa už preukázalo, že vycítia vôňu Parkinsonovej choroby, a aj to, keď má osoba s cukrovkou vysokú hladinu cukru v krvi.
Vedci teraz navyše zistili, že ich ňufáky sa stanú pomocnými pri detekcii rakoviny!
Na výročnom stretnutí Americkej spoločnosti pre biochémiu a molekulárnu biológiu v Orlande na Floride v roku 2019 štúdia na konferencii Experimentálnej biológie vysvetlila, ako môžu psy využiť svoj mimoriadny čuch na vycítenie rakovinových vzoriek krvi.
Psy majú úžasný čuch a ich receptory vône sú 10 000-krát presnejšie ako u ľudí. Vďaka tomu sú vysoko citlivé na pachy, ktoré nevnímame. Ľudskému mozgu dominuje vizuálna kôra, ale mozog psa ovláda čuchová kôra, ktorá je približne 40-krát väčšia ako tá naša. Okrem toho má čuchová žiarovka u psa veľký počet receptorov citlivých na vôňu, ktoré sa pohybujú medzi 125 až 220 miliónmi, a je sto tisíc až miliónkrát reaktívnejšia ako ľudská.
V laboratóriu sa vyškoleným psom podarilo odobrať vzorky rakoviny krvi od pacientov s presnosťou takmer 97 percent. Podľa vedúceho výskumníka tejto štúdie, Heather Junqueira, by tieto zistenia mohli pripraviť cestu na detekciu psej vône ako skríningovej metódy na rakovinu a mohli by na základe nich určiť biologické zlúčeniny, ktoré psy detekujú, a na základe toho navrhnúť testy skríningu rakoviny.
Spolu so svojím tímom v BioScentDx učili štyroch bíglov, ako rozlišovať medzi zdravými vzorkami krvi a vzorkami od pacientov s malígnou rakovinou pľúc. Jeden zo psov nespolupracoval, ale ďalší traja identifikovali vzorky s presnosťou 96,7 percenta. Heather teraz skúma, či chlpáči môžu cítiť rakovinu v dychovom kondenzáte pacientov s rakovinou prsníka. Uviedla, že psy detegujú predrakovinové bunky, čo znamená bunky v štádiu 0-1.
Medzi ich 26 vycvičených psov patria tie pre zistenie všeobecnej rakoviny a tie, ktoré sú trénované na špecifické typy nádorov: v súčasnosti prsia a pľúca, ale čoskoro budú zahŕňať aj prostatu, kolorektál a melanóm. Tieto nové testy by mohli byť veľkou pomocou ako realizovateľná a cenovo dostupná metóda na včasné odhalenie rakoviny.
Heather vysvetlila, že hoci v súčasnosti neexistuje žiadny liek na rakovinu, včasná detekcia ponúka najlepšiu nádej na prežitie. Preto vysoko citlivý test na detekciu rakoviny by mohol potenciálne zachrániť tisíce životov a zmeniť spôsob liečby choroby. Napriek tomu Heather tiež pripomína, že tieto vyšetrenia nemajú nahradiť preventívnu návštevu u lekára.
Zdroj: healthyfoodhouse| topdesat