videní: 1.3K
Vitajte pri druhom pokračovaní článku s názvom Skúsenosti so zážitkom blízkym smrti. Máme pre vás pripravený skutočne široký materiál obsahujúci množstvo zaujímavostí o NDE. Ak neviete, čo skratka NDE znamená, odporúčame vám si prečítať prvú časť článku. Pokračujeme tam, kde sme skončili.
Napríklad Tibetská kniha mŕtvych alebo Bardo thödol (v tibetčine) zo 7. storočia, z ktorej čítali umierajúcim a bola súčasťou pohrebného rituálu, slúžila na to, aby pomohla daným osobám v ich prechode zo sveta živých do sveta mŕtvych. V knihe sa opisujú niektoré aspekty, ktoré americký psychiater a filozof Raymond Moody neskôr použil pri prvom opise zážitkov blízkych smrti. Jeho kniha Život po živote, publikovaná v roku 1875, znamenala začiatok súčasného výskumu NDE. Doktor Moody opísal spoločné vlastnosti osôb, ktoré zažili NDE, ako: neopísateľné zážitky, pocit pokoja, šťastie a blahoslavenosť, vnímanie hudby, vidina tmavého tunela, mimotelový zážitok, stretnutie s inými mŕtvymi osobami, náboženské postavy alebo duchovné bytosti a rozhovor s nimi, prítomnosť nejakej jasnej bytosti, panoramatické premietanie celého života a vidina hranice alebo obmedzenia.
Čo cítime, keď umierame? Väčšina štúdii o danej téme zhodne uvádza, že súčasťou zážitkov blízkych smrti je:
- Mimotelový zážitok, čiže oddelenie vedomia od fyzického tela. Tento fenomén najčastejšie uvádzajú osoby, ktoré zažili NDE
- Zvýšenie zmyslových vnemov
- Intenzívne vo všeobecnosti pozitívne pocity a emócie
- Cesta do tunela alebo smerom ku tunelu
- Stretnutie s jasným svetlom
- Premietanie života
- Pocit zmeny času a priestoru
- Prechod neopísateľnou nebeskou krajinou
- Narazenie na prekážku alebo hranicu
- Nadobudnutie výnimočného poznania
- Stretnutie s mystickými bytosťami, rodinnými príslušníkmi alebo mŕtvymi priateľmi
- Dobrovoľný alebo nedobrovoľný návrat do fyzického tela, väčšina osôb, ktoré niečo také prežila, uvádza, že sa vedome podieľali na rozhodnutí, či sa do svojho tela vráti alebo nie
Ľudia, ktorí prežili intenzívny zážitok blízky smrti, o ňom nezvyknú hovoriť ako o nepríjemnej skúsenosti, ale práve naopak. Negatívne pocity ako napríklad strach, samota, panika alebo zúfalstvo, nie sú časté. Pokračujeme treťou časťou článku Skúsenosti so zážitkom blízkym smrti.