videní: 1.3K
V úvodnej časti trojdielneho článku o záhadných úmrtiach: Edgar Allan Poe, sme nazreli na nadchádzajúce články slávnych ľudí z oblasti kinematografie, literatúry či hudby, ktoré vám prinesieme v blízkej budúcnosti. Budú sa týkať ich záhadných úmrtí, ktoré sú opradené mnohými konšpiračnými teóriami. Poďme však naspäť ku americkému spisovateľovi, ktorému definitívne zanikol hlboko intelektuálne zameraný denník.
Poeova manželka Virginia Clemmová bola v tom čase vážne chorá na tuberkulózu, takže spisovateľ neprežíval najšťastnejšie obdobie svojho života. Manželia sa uchýlili do malého domčeku v newsyorskej štvrti Fordham v Bronxe, aby sa Virginia zotavila. A tam aj strávili svoje spoločné dni, čo pre beznádejne zamilovaného Poea bolo príliš veľkým sústom nešťastia. Autor diela Zánik domu Usherovcov to takto opísal v jednom liste manželkinej tete Márii Clemmovej: „Slzy zastierajú môj zrak, keď píšem tento list. Už si neprajem žiť ani o hodinu viac. (…) Aj môj najväčší nepriateľ by mal so mnou súcit, ak by mohol čítať v mojom srdci. Posledný záchytný bod môjho života, úplne posledný, mi unikol. Nemám žiadnu vôľu žiť a ani nebudem žiť. Musím však splniť svoju povinnosť. Milujem, vy viete, že Virginiu milujem, vášnivo, oddane.“
Dňa 30. januára roku 1847 Virginia umiera a zanecháva Poea v hlbokej depresii, z ktorej sa už nikdy nedostal. Spisovateľ nezniesol samotu: „Bez ozajstnej, jemnej a čistej lásky ženy sa nedožijem ani do roka“, napísal v ďalšom zo svojich listov. Preto takmer okamžite začal vzťah s poetkou Sarah Helen Whitmanovou, ktorú spoznal pred pár rokmi a tak isto iba nedávno ovdovela. V týchto pohnutých časoch sa spisovateľ stretol aj so svojou láskou z mladosti Sarah Elmirou Roysterovou, ale manželstvo nakoniec navrhol Whitmanovej. Americký spisovateľ začal prehnane konzumovať alkohol a iné látky, ako napríklad laudánum, zmes ópia a alkoholu, pomocou ktorého sa aj neúspešne pokúsil o samovraždu. Jeho stav bol čoraz biednejší a jeho fyzické a duševné zdravie ho definitívne zradilo, keď Whitmanová odmietla ponuku na sobáš. Na jeho tvorbe – čo bolo prekvapujúce – tento stav nezanechal stopy, v tomto období vytvoril mnohé zo svojich najkrajších básní, plných melanchólie, napríklad To my mother, Annabel Lee, The Bells a Landor’s Cottage. Pokračujeme treťou časťou o záhadnom úmrtí Edgara Allana Poea, ktorá je zároveň poslednou.