videní: 1.6K
Prinášame pokračovanie článku o Záhadnom mudrcovi menom Fulcanelli. Ide o záhadného autora dvoch prevratných kníh, ktoré šokovali verejnosť. Ak ste si doposiaľ neprečítali prvú časť článku, odporúčame tak urobiť. Poďme na druhé pokračovanie.
Obe prekvapivé intelektuálne zamerané knihy okamžite prekročili ezoterické kruhy a zaujali mnoho umelcov, vedcov, vzdelancov, voľnomyšlienkarov. Okrem otázok, ktorými sa zaoberali niesli v sebe ešte jednu záhadu, a to totožnosť ich autora. Okolo roku 1920 sa vo frivolnej parížskej spoločnosti darilo ezoterickým zoskupeniam, kde nechýbalo šarlatánstvo a najbizarnejšie domnienky vysvetľovali zmysel a nezmysel ľudskej existencie vo vesmíre.
V jednej z takýchto skupín sa zrodila Fulcanelliho sláva. V tom čase dvadsiatnika Eugéna Canselieta, bohémskeho mladíka, a Jeana-Juliena Champagna, zrelého a zhýralého maliara, spájala spoločná vášeň – okultizmus. Starali sa o to, aby sa šírilo učenie starého alchymistického majstra, ktorý žil v ústraní v Paríži. Neprijímal návštevy, ani o ne nestál. Títo dvaja páni boli jeho jediným kontaktom s okolitým svetom, nikto netušil, kedy a kde sa s majstrom stretávali.
Originalita učenia Fulcanellimu rýchlo zabezpečila popularitu v ezoterických kruhoch a jeho anonymita k tomu len prispela. V skutočnosti okultisti chceli Fulcanelliho použiť na to, aby z neho urobili obávané tajomstvo. Fulcanelli však s takýmto prístupom nesúhlasil, preto sa v roku 1926 rozhodol, že prekročí hranice ezoteriky. V tom istom roku odovzdal svojim žiakom Canselietovi a Champagnovi rukopis diela Tajomstvo katedrál. Canseliet napísal predslov a Champagne k nemu pripojil 36 ilustrácií.
Nepočetné ale honosné vydanie zapôsobilo na verejnosť, ktorá celkom logicky chcela poznať meno ale aj život autora. Tak vzniklo mystérium okolo jeho osoby a rýchlo sa rozšírilo. Zrodila sa ďalšia z legiend 20. storočia. Zo začiatku sa predpokladalo, že ide len o podvod jeho údajných žiakov. Žiaci totiž nedisponovali takou intelektuálnou úrovňou. Po vyvrátení teórie, že za celou legendou stoja dvaja žiaci, sa pozornosť obrátila na niekoľko známych okultistov v oblasti ezoteriky. Neprišlo sa však ani na jedno meno, ktoré by zodpovedali intelektuálnym vlastnostiam diel a znalostiam jednotlivých hradov. Totožnosť Fulcanelliho ostáva dodnes záhadou.
Zdroj: historicmysteries | topdesat