videní: 1.8K
Postava záhadného mudrc menom Fulcanelli vyvoláva množstvo podivuhodných špekulácií a vytvára rôzne domnienky nielen o jeho skutočnej identite, ale aj o poznatkoch, ktoré sa mu podarilo odhaliť. S istotou patrí medzi najväčšie legendy 20. storočia. A práve pre to vám – ako to už býva zvykom v TopDesať – prinášame dvojdielny článok o tomto záhadnom mudrcovi.
Dvadsiate a tridsiate roky minulého storočia sa vo Francúzsku označujú ako zlaté roky – les années folles. Európska spoločnosť v dôsledku prvej svetovej vojny prežila uvoľnenie mravov, ženy sa zaradili do pracovného trhu, panovala nespútaná rozpustenosť až samopaš, eufória, ktorou sa snažili zahnať hrôzostrašné prízraky a ničivé následky vojny. Boli to okamihy veľkých zmien, ktoré priniesol závan ruskej revolúcie. Vznikali aj veľké ideologické prúdy, v ktorých rýchlo došlo k stretom, a tie vyvolali najväčší vojenský konflikt v dejinách ľudstva, ktorému predchádzala aj zdrvujúca hospodárska kríza.
V tejto dejinnej atmosfére, keď ľudia hľadali nové riešenia a odpovede na problémy, ktoré sužovali a sužujú moderného človeka, vyšlo v roku 1926 tristo výtlačkov istej knihy v luxusnom vydaní. Kniha vyvolala pochopiteľne búrlivé reakcie, ktoré presiahli hranice okultných kruhov. Jej názov bol Tajomstvo katedrál a napísal ju istý Fulcanelli. O tri roky neskôr ten istý autor znova prekvapil verejnosť, tentokrát novou a znepokojujúcou knihou s názvom Príbytky filozofov. Fulcanelli tvrdil, že gotické katedrály ako Notre Dame v Paríži a Chartres a veľké stredoveké hrady boli počnúc pôdorysom a rozložením jednotlivých miestností a priestorov až po výber materiálov postavené podľa tajného príkazu veľkých majstrov alchýmie. Z oboch kníh je zrejmé, že autor disponoval bohatými vedomosťami z dejín umenia a poskytol presný opis budov, aby potvrdil teóriu, že veľkolepé kresťanské chrámy obsahujú symboly, ktoré zodpovedajú tajným alchymistickým šifrám, ktoré mohli rozlúštiť iba zasvätení.
A to je len začiatok. Pokračujeme druhou časťou článku o Záhadnom mudrcovi menom Fulcanelli.
Zdroj: topdesat | historicmysteries