videní: 2.6K
Magnetické pole Zeme alebo zemská magnetosféra je magnetické pole okolo Zeme, v ktorom pôsobí magnetická sila. Siaha do vzdialenosti mnoho tisíc až stotisíc kilometrov. Je dôležitým ochranným faktorom pre biosféru.
Vieme, že póly sa neustále pohybujú a že Zem dokáže dokonca zvrátiť svoju polaritu, ale tieto procesy stále obklopuje mnoho neznámych. Nová séria simulácií ukazuje, že magnetické pole Zeme sa môže posunúť až 10-krát rýchlejšie, ako sa v súčasnosti predpokladá. K týmto rýchlym zmenám môže dôjsť najmä vtedy, keď je pole najslabšie (napríklad pri obrátení pólu).
Simulácie pokrývajú posledných 100 000 rokov a pokúšali sa reprodukovať geologické nálezy súvisiace so starými obratmi alebo vychýlením. Zistilo sa, že zmeny smeru v teréne sa vyskytli pri rýchlostiach až 10-krát rýchlejších ako najrýchlejšie aktuálne zaznamenané variácie, a to o 1 stupeň za rok. Modely našli aj príčinu týchto zmien na povrchu jadra, 2800 kilometrov pod povrchom Zeme.
Magnetické pole Zeme bolo pred 400 rokmi jednou veľkou neznámou. Kedže tieto rýchle zmeny znázorňujú niektoré z najextrémnejších chovaní tekutého jadra, mohli by poskytnúť vzorec či dôležité informácie o správaní sa vnútra Zeme. Vývoj magnetického poľa môže zanechať stopy na určitých druhoch hornín. Vedci používajú tieto geologické záznamy na sledovanie zmien magnetických polí v priebehu storočí a sú presvedčení, že dôkazy o rýchlych a dramatických zvratoch sa vyskytnú hlavne v horninách nižších zemepisných šírok.
Magnetické pole Zeme nás chráni pred slnečným vetrom – vysoko-energetickými časticami prilietajúcimi zo Slnka. V prípade, že magnetické pole poklesne, tieto častice by prenikli hlbšie do atmosféry, kde by mohli výrazne poškodiť ozónovú vrstvu. To by znamenalo vystavenie sa nebezpečnému UV žiareniu, ktoré by mohlo viesť k zvýšenému výskytu rakoviny kože.
Ukazujú ale počítačové simulácie magnetického poľa presne rovnaké fyzikálne správanie geomagnetického poľa? Informácie odvodené z geologických záznamov je veľmi ťažké overiť, a preto je náročné povedať, či to tak bolo v reálnom čase aj na Zemi. Samotná zmena polarity nemá nejaký zásadný vplyv na náš život, ale na živočíšnu ríšu má až fatálne následky.
Zdroj: iflscience | topdesat