videní: 2.2K
V top desať milujeme záhady a keď sa k tomu pridajú aj rozprávkové poklady, sme vo vytržení. Inak tomu nie je ani pri prekrásnej hrobke zakladateľa dynastie čchin, ktorá ukrýva ešte stále rozprávkové poklady a záhady, ktoré priťahujú historikov a archeológov z celého sveta.
Jednou z kľúčových osobností čínskej histórie je Š´- chuang-ti, ktorý žil a pôsobil v rokoch 259 pred našim letopočtom až 210 pred našim letopočtom. Mal iba 13 rokov, keď v roku 221 pred našim letopočtom nastúpil na tróna premenil známych „sedem bojujúcich kráľovstiev“ na jednu zjednotenú krajinu a založil prvú čínsku cisársku dynastiu. Medzi jeho úspechy patrilo najmä splnenie dvoch faraónskych povinností: postavenie Veľkého čínskeho múru a majestátneho podzemného mauzólea s rozlohou 56 kilometrov štvorcových. Mauzóleum bolo skryté pred svetom skoro 2000 rokov a dodnes je jeho veľká časť neobjavená pod zemou. Nachádza sa pri hore Lí, približne 30 kilometrov od mesta Xian na severovýchode Číny. Vládca venoval mnoho desaťročí na postavenie tohto gigantického mauzólea, na ktorom pracovalo viac ako 700 000 robotníkov.
Historik Sima Quian zanechal detailný popis toho, o čom archeológovia z celého sveta snívajú, že nájdu v podzemí hory Lí: „Robotníci postavili v hrobke pyramídový palác, pavilóny a reprezentatívne miestnosti, naplnili ich vyberanými nádobami, vzácnymi kovmi a inými zvláštnosťami. Remeselníci dostali príkaz, aby tam nainštalovali katapult, ktorý by sa dal mechanicky ovládať, aby dokázal zničiť akéhokoľvek votrelca. Zhotovili imitácie vodných tokov Jang-c´-ťiang a Žltej rieky a tiež aj veľkého oceána, ktorými pretekalo olovo. Strop bol vyzdobený lesklými perlami, ktoré mali predstavovať súhvezdia, a na podlahe bola stvárnená zem s figúrkami zlatých a strieborných vtákov a stromy vyryté do jadeitu. Olejové lampy naplnili veľrybím olejom, aby dosvietili až do večnosti“.
Veľká časť hrobového komplexu je stále ukrytá pod zemou. Teda okrem objektu, ktorý tvorí 8 000 sôch vojakov z terakoty v životnej veľkosti (1,80 m vysoké) s autentickými výrazmi v tvárach a zoskupení ako v boji: delostrelci, lukostrelci, pešiaci, rytieri a vojenské vozy. Pokračujeme druhou časťou článku.
Zdroj: topdesat | allthatsinteresting