videní: 2.4K
Andoni Bastarrika, ďaleko od chladných hál Španielskeho inštitútu výtvarných umení, si vybral cestu, aby sa stal skúseným pouličným umelcom, ktorým je dnes. Náhodou zistil, že jeho životným poslaním je spájať ľudí prostredníctvom sily umenia a fantázie. Po desiatich rokoch vytvárania najúžasnejších a najrealistickejších pieskových sôch však podľa Bastarriku „stále objavuje, čo môžu urobiť jeho ruky, pretože to je piesok, ktorý určuje, aký tvar chce prijať.“ Faktom však zostáva, že jeho sochy sú vždy úchvatné!
Vidí svet svojimi rukami
Bastarrika je umelec, ktorý je samouk. Vlastnil obchod s ovocím a pracoval ako certifikovaný shiatsu terapeut. “Možno to ma naučilo vidieť svet cez moje ruky,” povedal. Až v lete 2010 objavil počas dňa na pláži so svojimi dcérami svoj talent, keď im pomohol dokončiť nejaké pieskové sochy.
Jeho fantázia je jeho inšpiráciou
Pri tvorbe svojich sôch zhromažďuje Bastarrika piesok s hmotnosťou 500 až 1500 kg. Bastarrika pracuje väčšinou len rukami. Rád cíti a dotýka sa piesku. Počas tohto procesu používa ako referenciu obraz toho, čo vytvára, ale väčšina jeho inšpirácie vychádza priamo z jeho živej fantázie. Dokončenie sochy trvá asi 6 až 12 hodín, potom je buď odviata vetrom, alebo ju zničí on sám, pretože musí uvoľniť verejný priestor, v ktorom bežne pracuje.
Piesok bol jeho učiteľom
Vo väčšine prípadov je práca Bastarrika znakom pokory namiesto ega. “Práca s pieskom môže byť dosť náročná,” uviedol. „Najmä preto, že pracujem s pieskom nízkej kvality, čo znamená, že nemôžem stavať vysoké sochy. Ale piesok bol vždy môj učiteľ, to je jeho spôsob, ako nás naučiť lekciu o nebezpečenstvách ega. “
Rozpad je cena, ktorú treba zaplatiť za slobodu
Na rozdiel od toho, o čom sa nás moderný svet často snaží presvedčiť, zničenie týchto umeleckých diel stelesňuje našu krátku pasáž na Zemi rovnako ako aj náš úpadok. “Mojím cieľom je vykresliť slobodu a ohromiť ľudí univerzálnou krásou,” uviedla Bastarrika. A čo je všeobecnejšie, je to plynutie času stelesnené týmito živými sochami. Možno to je dôvod, prečo prinášajú sochy Bastarrika taký pocit oslobodenia, pretože rozpad je cena, ktorú treba zaplatiť za slobodu.
Kam ho jeho sochy dovedú ďalej?
Bastarrika sa priznal, že „nevie, kam ho toto dobrodružstvo ešte zavedie, rovnako ako nevie, odkiaľ prišlo.“ Napriek jeho pokore bol španielsky umelec najatý nielen španielskymi obcami, aby vytváral sochy a odovzdával svoje vedomosti ostatným v ročných workshopoch, ale vyhľadávali ho dokonca aj skauti talentov vo Veľkej Británii a Saudskej Arábii. „Celkovo sa teším na ďalšie workshopy v lete. Rád pracujem s deťmi, ale som otvorený práci na akomkoľvek mieste, či už je to Austrália, Afrika alebo Európa. “
Bastarrika chce odovzdať svetu túto správu: „Dnes je čas robiť umenie a žiť pokojne, viesť jednoduchý život, ale šťastný život.“
Zdroj: Brightside | topdesat