videní: 5.1K
O templárskych rytieroch pravdepodobne nepočuješ prvýkrát a čo-to si už o nich zachytili. Tentokrát sa spoločne pozrieme na 4 zaujímavosti, o ktorých si pravdepodobne v súvislosti s týmto svetoznámym rádom nevedel. Poďme na to.
1. Templársky rád oficiálne vznikol v roku 1128, keď sa v meste Troyes uskutočnil koncil. Ich korene však siahajú ešte hlbšie – a to konkrétnejšie do roku 1119. Práve vtedy sa deväť rytierov vybralo Svätej zeme a pred patriarchom v Jeruzaleme zložili sľub chudoby, čistoty a poslušnosti. Základ učenia templárov, ktoré bolo rehoľne a vo svojej podstate cisterciánske, tvorili stanovy templárskeho rádu, ktoré zostavil svätý Bernard.
2. Úlohou 9 templárov, ktorí sa vybrali do Svätej zeme nebolo iba ochraňovať pútnikov, ale pravdepodobne plnili aj tajnú misiu. Jedna z teórií tvrdí, že rytieri určite hľadali posvätný poklad uložený v Šalamúnovom chráme. Poklad údajne tvorila archa zmluvy a Desatoro Božích prikázaní. Dôvernosť misie však zahalila tento kúsok histórie tohto rádu rúškom tajomstva, preto nie je známe, či deväť rytierov získalo cenný poklad, a ak áno, nikto nevie, kam bol premiestnený.
3. Templársky rád zažíval po svojom založení obdobie veľkého rozkvetu. Templári prenikli do celej Európy, taktiež do rozsiahlej časti Palestíny a nábor nových členov – keďže rád vykonával aj vojenské povolanie – mal obrovský úspech. Okrem iného, štedré príspevky členov rádu umožnili rast a rád sa stal jedným z najbohatších svojej doby. Okrem príspevkov členov rád bohatol aj prostredníctvom plienenia moslimskej zeme. Tento majetok následne spravovali mnísi so šikovnosťou bankárov.
4. Mnoho vedcov tvrdí, že členovia rádu sa venovali alchýmii. Niektorí dokonca vyhlasujú, že templárom sa podaril objaviť kameň mudrcov. Ak by sa ich tézy potvrdili, poznatky templárov z alchýmie by dosiahli úroveň sufistov. Rád pestoval aj vzťah k numerológii, čo sa podarilo aj preukázať. Niet pochýb, že číslica tri, symbol tajomna alebo Svätej Trojice, sa považovala za templárske číslo a aj ich stavby mali tvar trojuholníka.
Zdroj: Wallpaperflare | topdesat