videní: 1.6K
Počuli ste už o krajine Ofir spomínanej v Biblii? Po čase nadobudla prezývku africké Eldorádo. O Eldoráde sme už písali, takže ak nás pozorne čítate, zrejme budete vedieť, kvôli čomu a čím je Ofir lákadlom zlatokopov. Údajne sa v tejto oblasti nachádzali povestné bane kráľa Šalamúna, ktoré si v priebehu času prostredníctvom literatúry a kinematografie podmanili celý svet.
Kniha kráľov napísaná medzi 6. a 7. Storočím pred našim letopočtom, vypovedá príbeh, ktorý nám približuje mýtickú postavu tretieho židovského kráľa. Šalamún mal v Izraeli dvanásť správcov poverených zásobovaním všetkým, čo potreboval pre seba, alebo pre svoj dom. Každý z týchto správcov sa staral o to, aby kráľovi Šalamúnovi a všetkým jeho hosťom nič nechýbalo. Šalamúnova strava sa skladala z tridsiatich kórov jemnej a šesťdesiatich kórov obyčajnej múky na deň, desiatich kusov vykŕmeného hovädzieho dobytka, dvadsiatich kusov hovädzieho dobytka z paše, sto oviec, okrem jeleňov, gaziel, antilop a vykŕmenej hydiny a mohli by sme pokračovať. Šalamún mal 40 tisíc stajní pre kone do svojich vozov a dvanásťtisíc jazdcov. Šalamúnova múdrosť bola väčšia ako múdrosť všetkých synov Východu a všetka múdrosť Egypta.
V roku 1871 nemecký geológ Karl Mauch začal skúmať ruiny juhoafrického mesta, ktoré bolo na území dnešného Zimbabwe. Keďže neexistovali žiadne písomné zmienky, nebolo možné identifikovať národ, ktorý toto mesto postavil a obýval ho, čo viedlo k vzniku viacerých teórií. Zatiaľ čo jedni výskumníci tvrdili, že išlo o pozostatky fenickej bane, iní ho považovali za pôvodne arabskú usadlosť. Ďalšia hypotéza sa zakladala na tom, že tieto ruiny prináležali krajine Ofir, spomínanej v Biblii. Záhada spojená s jej polohou siaha do 1. Storočia nášho letopočtu a zahaľuje rúškom tajomstva tiež umiestnenie vychýrených baní kráľa Šalamúna.
Príbeh tretieho židovského kráľa Šalamúna je obsiahnutý aj na stránkach Biblie. Nástup na trón syna Dávida a Betsabé sprevádzali nekalé sprisahania zosnované ním a jeho matkou, čo predstavovalo zlý začiatok pre celé obdobie jeho krutého vládnutia. Pokračujeme v druhej časti článku.
Zdroj: topdesat