videní: 2.4K
Inkské mesto Paititi, hľadané po stáročia dobyvateľmi, archeológmi a dobrodruhmi, naďalej ostáva ukryté pred zrakmi všetkých niekde uprostred zradného amazonského pralesa. Vitajte pri prvej z dvoch častí článku o bájnom Paititi. V rámci prvej časti sa pozrieme na históriu mesta a bitku brata proti bratovi.
Všetko sa to začalo po 13tich bitkách brata proti bratovi, medzi Atahualpom a Huáscarom, a po neskoršom príchode Španielov do Peru na čele s F. Pizarrom a Diegom de Almagrom. Inkská civilizácia postupne upadla do záhuby. Podľa legendy jeden z princov kráľovského dvora Amaru Cancha, Choque Auqui, brat Atahualpu a Huáscara, ušiel z Cusca ovešaný pokladmi v spoločnosti svojich majstrov, archivárov, kňazov, šľachticov a množstva vojakov. Pravdepodobne táto inkská elita založila mýtické mesto Paititi, ukrytú pevnosť, vzdialenú od chamtivosti španielskych dobyvateľov. Väčšina písomných svedectiev, ktoré odkazujú na stratená mýtické mesto ho situuje na východ od Cusca, ďalej od koryta rieky Paucartambo. Je to veľmi ťažko prístupná oblasť, kde hustá tropická vegetácia sťažuje prácu výskumníkov, ktorý sa toto mýticke inkské mesto snažia nájsť. Región známy ako náhorná plošina Pantiacolla na severe je ohraničený riekou Manú a na juhovýchode riekou Madre de Dios. Nekonečný rad výskumníkov sa počas storočí pokúšal – bezúspešne – objaviť záhadné mesto.
Peruánsky lekár a výskumník Carlos Neuenschwander Landa sa zúčastnil na takmer 30 expedíciách, ktorých cieľom bolo vypátrať mýtické mesto Paititi. V súčasnosti patrí k najuznávanejším odborníkom na túto problematiku a zhromaždil obrovské množstvo dokumentačného materiálu o výskyte potomkov Inkov v oblasti Manu, aj keď sa mu doposiaľ nepodarilo skutočnú polohu záhadného mesta objaviť. Aj americký výskumník Gregory Deyermenjian niekoľkokrát preskúmal oblasť Pantiacolla a roky študuje a dokumentuje dlhú kamennú cestu Inkov, ktorá sa stráca v pralese a prechádza oblasťou, kde sa možno skrývajú ruiny záhadného mesta Paititi.
Pokračujeme druhou časťou článku, kde sa dozviete o „Andskom Eldoráde“, o nedávnych dôkazoch či poslednom náleze.