videní: 2.0K
Jednou z najzložitejších záhad obklopujúcich výskum neidentifikovaných lietajúcich objektov (UFO) je sporná teória konšpirácie. Mnoho rokov boli úrady obviňované, že majú právne zaručený nárok brániť verejnosti, aby sa dozvedela pravdu o pokusoch mimozemšťanov o kontakt so Zemou. Nič toto podozrenie nepodporovalo viac ako rôzne hlásenia o miestach stroskotania mimozemských objektov.
V porovnaní s početnosťou správ o únosoch, ktoré sa dajú veľmi ťažko overiť, máme veľmi málo hlásených prípadov spoľahlivo overiteľných pristátí či zrútení objektov mimozemského pôvodu, ktoré by potvrdili existenciu UFO. V niekoľkých nie mnoho prípadoch, kedy skupina ľudí zhodne tvrdila, že videla dopadnúť UFO na zem, všetky potenciálne stopy pristátia záhadne zmizli, takže často viedli svedkov k obžalobe vládnych organizácií zo zastieracích manévrov a machinácií. Mnoho prípadov je všeobecne známych vďaka značnej popularizácii takýchto obvinení v západných médiách.
Najslávnejší prípad sa odohral v roku 1908, kedy v ruskom Tungusku došlo k obrovskej explózii. O príčinách a povahe tohto výbuchu sa vyrojilo mnoho špekulácií a jedna hypotéza predpokladala, že je možné, že do tamojších lesov dopadla kozmická loď, ktoré sem priletela z vesmíru. Mnoho ľudí považovali túto teóriu za pravdepodobnú, pretože výbuch bol taký silný – odhadovalo sa, že mal ekvivalent jadrovej zbrane o sile 40 mega ton – že zničil les v okruhu 30 kilometrov a bolo ho cítiť a bol zachytený v okruhu polomeru o veľkosti viac než 300 kilometrov.
Čo mohlo spôsobiť takúto explóziu? Došlo k nej v jednej z najchudobnejších a najodľahlejších oblastí Ruska zhruba 40 rokov predtým, než boli vyvinuté jadrové zbrane. Ľudia poverení vyšetrovaním v oblasti vypočuli očitých svedkov. Tí popísali ohromnú ohnivú guľu padajúcu z oblohy, ktorá následne explodovala. Vedci usúdili, že hmota, ktorá explóziu spôsobila, musela pochádzať z kozmu, pretože nič pozemského v tej dobe nemohlo spôsobiť tak mohutný výbuch. O dvoch možnostiach, ktoré sa ukazovali ako pravdepodobné, si povieme v druhej časti článku spozorovania UFO.
Zdroj: BoredPanda | topdesat