videní: 3.3K
V prvej časti článku Nadľudské schopnosti tibetských mníchov a indických jogínov, sme sa spoločne pozreli na až neuveriteľnú skúšku „ľadom“, ktorú musia absolvovať tibetskí mnísi. Pozreli sme sa na to, že silou vôle trénovanej v meditácii je možné vysušiť mokrú tuniku silou ľudského tepla. A nie len raz, ale dokonca trikrát za sebou. Podotýkame, že nie na pláži južných krajín, ale vo vysokohorskom mrazivom prostredí Himalájí. V rámci druhej časti článku sa pozrieme na indických jogínov, ktorí vynikajú taktiež nadľudskými schopnosťami. Pohodlne sa usaďte a hurá na to.
V roku 1950 sa výskumníci z Menningerovej nadácie v Kansase v USA, stretli s jogínom, ktorý ako dobrovoľník dosiahol srdcové fibrilácie, pri ktorých mu bolo namerané 306 tepov za minútu. Takú rýchlosť tlkotu srdca človek dosiahne veľmi vzácne a len pri vrcholnej záťaži a námahe podporovanej adrenalínom. Tento jogín ukázal taktiež neuveriteľným spôsobom kontrolovať fyziologické funkcie svojho tela. Dokázal dramaticky regulovať teplotu svojho tela a všetkých prítomných ohromil, keď predviedol rozdiel teploty v dlani, keď jednu stranu prehrial, zatiaľ čo druhá strana bola chladná. V ruke dosiahol rozdiel teploty vo výške 12 stupňov Celzia. Neuveriteľné. Pokračujeme ďalej.
Iný, ešte snáď známejší príklad jogínskych schopností, bol i s fotografiou publikovaný v roku 1974. Snímka zobrazovala jogína, ktorý prežil pochovanie s hlavou zahrabanou v piesku. Podľa svedkov úplne prestal dýchať a obmedzil srdcový rytmus iba na dva tepy za minútu. Za týchto podmienok dokázal svoj vlastný pohreb opakovať niekoľko dní za sebou.
Až do polovice 20. storočia, kedy veda objavila vysvetlenie, sa tak presná a spoľahlivá kontrola bazálnych telesných funkcií zdala nemožná. Jogíni ju dosahujú pomocou meditácií, vďaka ktorým môžu regulovať svoj metabolizmus, telesnú teplotu, srdcový tep či dokonca elektrickú aktivitu mozgu. Existujú správy, že niektorí z jogínov dokážu dokonca levitovať.
Tak dramatické ukážky ovládania vlastného tela názorne predvádzajú tajomnú moc ľudského mozgu, ktorú využívajú len jedinci, ktorí zasvätili svoj život pokročilým meditáciám.