videní: 2.2K
V libanonskom Baalbek stáli chrámy tisícky rokov, prežili vlády mnohých civilizácií a boli svedkami uctievania mnohých rôznych bohov. Ľudia ich niekedy prestavali, ale nikdy ich nezničili, pretože ctili ich jedinečnú krásu a veľkoleposť. A skutočne, už iba rozmery týchto chrámov sami o sebe vzbudzujú taký úžas a obdiv, že ohromujú archeológov z celého sveta, ktorí si po celé tie roky kladú stále tú istú otázku: Ako také ohromné stavby mohli byť vybudované v tak pradávnych dobách?
Baalbek bol pôvodne fénickou osadou, ktorú postupne dobyli Gréci, Rimania, Byzanantskí bojovníci či Arabi. Gréci mesto obsadili v roku 331 pred našim letopočtom a premenovali ho na Heliopolis (mesto Slnka). Mesto ležiace na križovatke hlavných obchodných ciest zažívalo konjunktúru a stalo sa veľkým náboženských centrom.
Zakladatelia takýchto stavieb ich nechávali budovať z kameňa a tým vyjadrovali zámer, aby pretrvali na veky vekov. Baalbek nie je výnimkou. Tamojší chrám bol postavený z najväčších kamenných blokov na svete. Niektoré z nich sú také obrovské a boli vyťažené v tak vzdialených oblastiach, že znalci žasnú nie len nad tým, ako mohli byť na miesto stavby dopravené, ale ako vôbec dokázali stavitelia chrám podobného typu postaviť. Dôvod pre takú monumentálnosť nájdeme v starých tradíciách Feničanov, ktorá vyžaduje, aby sa pódium chrámu neskladalo z viac ako troch vrstiev kameňa.
Vtedajší architekti sa pri týchto nástrahách nenechali rozhodiť. V lomoch objednali gigantické vytesanie kamenných kvádrov priamo zo skaly. Niekoľko ich dodnes môžeme vidieť na západnej strane pódia v oblasti Trilithonu pomenované podľa troch najväčších blokov. Sú zhruba 20 metrov dlhé, 4,5 metra vysoké a 3,6 metra široké. Odhaduje sa, že každý váži približne 800 ton. Pre porovnanie napríklad so STONEHENGE sú štyri až päť krát väčšie a približne 300-krát ťažšie ako kamene použité pri stavbe egyptských pyramíd. Pri každom pohľade či zamyslení sa nad takouto stavbou ostávame v nemom úžase nad tým, čo človek dokázal už v tak dávnych dobách.