videní: 4.5K
Jedenie mandlí by ti mohlo doslova zachrániť život. V štúdii American Heart Association zistilo, že nízka spotreba orechov zvyšuje šance na rozvoj kardiovaskulárnych chorôb. Medzi orechmi sú mandle obľúbené nielen pre ich chuť, ale aj pre ich nespočetné výhody. Tu je niekoľko skvelých vecí, ktoré sa stanú s tvojím telom, ak každý deň obohatíš svoj jedálniček o mandle.
Mandle znižujú výskyt akné
Podľa tejto štúdie sa ukázalo, že pacienti so závažným akné majú v krvi približne o 9% menej vitamínu E. Jesť mandle na zlepšenie stavu pokožky je tradičný liečebný postup na Blízkom východe, ktorý sa ukázal ako vedecky podložený. Tieto orechy sú plné vitamínu E a antioxidantov, ktoré ti môžu pomôcť liečiť akné a omladiť pokožku.
Pomáhajú liečiť cukrovku
Táto štúdia ukázala, že pacienti trpiaci cukrovkou 2. typu vidia zlepšenie svojej fyzickej kondície vďaka tomu,že jedia mandle. Pomáhajú nielen pri upchávaní ciev znížením „zlého cholesterolu“, ale vďaka obsahu minerálov tiež prispievajú k zníženiu hladiny cukru v krvi.
Pomáhajú zotaviť sa po pôrode
V Indii je konzumácia týchto orechov dlhoročnou tradíciou. Ide o prírodný prostriedok na reguláciu toku čreva a získanie energie. Sú nevyhnutnou zložkou ájurvédskej stravy a často sa ženám odporúčajú po pôrode, aby im pomohli rýchlo sa zotaviť a vyhnúť sa striam.
Mohla by si mať múdrejšie dieťa
Ako už bolo uvedené vyššie, mandle môžu zlepšiť mozgovú aktivitu. Podľa štúdie uskutočnenej španielskymi vedcami, ktorá pozorovala 2 208 tehotných žien, by konzumácia 74 gramov mandlí týždenne mohla spôsobiť, že ich dieťa bude inteligentnejšie. Deti boli potom sledované, keď mali 1, 5 a 8 rokov. Deti, ktorých mamičky jedli orechy počas tehotenstva, dosiahli vyššie skóre v testoch IQ .
Surové, máčané alebo pražené mandle?
Podľa ájurvédskej medicíny surové aj pražené mandle obsahujú rovnaké živiny, a teda majú rovnaké výhody. Na druhej strane namáčanie mandlí cez noc a ich lúpanie môžu pomôcť znížiť hladinu tanínu. Niektoré zdroje naznačujú, že ak sa tanín požije vo veľkých množstvách, môže brániť absorpcii živín, ale nedávne štúdie nenašli žiadne dôkazy, ktoré by to podporovali.
Zdroj: Brightside | topdesat