videní: 3.8K
Spánok, veľká záhada pre mnohých z nás. Prečo vlastne spíme? Zdá sa to ako hlúpa otázka, ale ani vedci ešte nezistili, prečo naše telo potrebuje takúto pravidelnú regeneráciu.
V skutočnosti by sme spánok mohli zaradiť medzi 25 najväčších tajomstiev histórie. Napriek tomu v posledných desaťročiach, vedci dokázali pomocou moderných technológií merať mozgové vlny a zistiť tak, čo sa deje v našej hlave počas spánku. Aj vďaka takýmto experimentom ti dnes dokážeme predstaviť tieto šialené fakty, ktoré ťa určite dostanú.
Matrac má priemernú životnosť približne 6 až 8 rokov. Za tento čas sa do nich dostane kadečo. Jedna štúdia tento fakt spája aj so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat.
Ďalšia štúdia poukazuje na to, že sa ľudia, ktorí spia 6 až 7 hodín denne, dožívajú omnoho viac rokov ako tí, ktorí spia 8 hodín.
Veľryby a delfíny nemajú klasický spánok, ale iba polospánok. Ich mozgové hemisféry sa striedajú, aby mohli dýchať.
Svetový rekord v počte hodín bez spánku drží Randy Gardner z roku 1964. Ako 17-ročný vydržal bez spánku neuveriteľných 264 hodín a 12 minút. Aby sme nezabudli na dôležitý fakt, dokázal to bez akýchkoľvek stimulantov.
V roku 2004 sa v Amerike vyrobilo 35 miliónov liekov na spanie. Počet sa zdvojnásobil oproti roku 2000.
Hoci slepí ľudia počas snívania nevidia obraz, majú však zvýšené sluchové, hmatové a čuchové skúsenosti.
Vedci ešte stále nezistili, prečo presne potrebujeme spať. Bežné teórie zahŕňajú adaptáciu, odpočinok, obnovu a plasticitu mozgu.
Somnifóbia je obrovský strach zo spánku.
12% ľudí máva čiernobiele sny. Pred vynájdením farebných televízorov mávalo čiernobiele sny až 75% ľudí.
Tváre ľudí v tvojich snoch môžu byť len tie, ktoré si už niekedy videl.
Ak dokážeš zaspať v priebehu piatich minút, znamená to, že trpíš nedostatkom spánku. Bežný potrebný čas na zaspanie je približne 10 minút.
Každý z nás prespí priemerne jednu tretinu svojho života, čo je v priemere 25 rokov.
Po 16 hodinách bez spánku prichádza zníženie výkonu, ktoré sa dá prirovnať k 0,05% hladiny alkoholu v krvi.
Britská armáda vyriešila spôsob, ako “vynulovať hodiny” vojakom, aby mohli prežiť bez spánku až 36 hodín. Dokázali to simuláciou východu slnka na sietnici vojaka.
Priemerný človek za svoj život sníva 6 hodín.
Ten moment tesne predtým ako zaspíš, keď zrazu padáš a dopadneš na zem, má meno – nazýva sa hypnotic jerk
Udalosti ako nehoda raketoplánu Challenger, jadrové zlyhanie v Černobyle a ropná škrvna Exxon z roku 1989, boli zapríčinené aj kvôli nedostatku spánku.
Takmer všetko, čo sme zistili o spánku, sme sa dozvedeli v priebehu posledných 30 rokov.