videní: 1.7K
So septembrom prichádza náročnejšie obdobie roka. Nielen zlomom v počasí, ale aj psychicky – nástup do školy, nástup do zamestnania po dovolenke. Po lete je potrebné telo posilniť, doplniť vitamíny a pripraviť ho na jeseň. Ako sa dostať do formy aj po lete?
Naviac sme v lete vystavení pôsobeniu voľných radikálov – opaľovaním na slniečku, častejším grilovaním, alkoholom a je potrebné telo správne detoxikovať. Myslieť by sme mali aj na pleť a vlasy, ktoré dostali slnkom taktiež zabrať.
Naviac sme v lete vystavení pôsobeniu voľných radikálov – opaľovaním na slniečku, častejším grilovaním, alkoholom a je potrebné telo správne detoxikovať. Myslieť by sme mali aj na pleť a vlasy, ktoré dostali slnkom taktiež zabrať.
Jesenný jedálničiek
„Určite zaraďte do jesenného jedálnička viac vlákniny, vyčistí vám črevá, okrem toho je aj výživou pre črevné baktérie, kde vzniká nielen 70 % imunity tela, ale aj hormón serotonín, ktorý je dôležitý pre to, aby sme sa s nástupom jesenných stresov cítili čo najlepšie. Voľte hlavne sezónne ovocie, ako sú jablká, slivky, či kapusta. Využiť môžete tiež pickles alebo fermentovanú či kvasenú zeleninu,“ vraví Bc. Petra Húsková, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE pre SR. Tento spôsob úpravy zeleniny je ľudstvu známy už tisíce rokov a je zároveň jedným z najdôležitejších prvkov zdravej stravy. Obsahuje veľké množstvo minerálov a vitamínov, pôsobí pozitívne na črevnú mikroflóru, podporuje metabolizmus, posilňuje imunitu, a okrem iného dodáva telu energiu a zvyšuje odolnosť proti stresu.
Chudne sa aj na jeseň
Ak potrebujete po lete zhodiť prebytočné kilá z dovoleniek či grilovania, odľahčite jedálniček vo forme väčšieho množstva zeleniny a kvalitných bielkovín a nezabúdajte ani na správny pitný režim.
Zároveň si môžete pomôcť výťažkami z bylín a zeleniny, ktoré majú vďaka väčšej koncentrácii účinných látok silnejší účinok. Voliť môžete napríklad extrakty z čiernej bazy. Je to takmer čarovná bylinka, z ktorej sa dajú spracovať takmer všetky jej časti, (kôru a listy, ale nepoužívajte vnútorne). Nie nadarmo sa hovorí “pred bazou kľakni”. “Výpočet jej účinkov na zdravie je obrovský. Je výborná na trávenie, dokonca má mierne laxatívne účinky. Zároveň telo detoxikuje, je močopudná, ničí choroboplodné baktérie a pôsobí protizápalovo. Dá sa používať aj vo forme rôznych obkladov, napríklad pri kŕčových žilách či masírovaní bolestivých miest,“ uvádza poradkyňa Húsková.
TIP: Na naštartovanie môžete vyskúšať balíček Do formy po lete, kde nájdete nielen bylinky, ale aj správny jedálniček, veľa receptov a zaujímavostí.
ŠALÁT Z KYSLEJ KAPUSTY
Suroviny: 350 g kyslej kapusty, 1 jablko, 2 lyžice hrozienok, 1 lyžica oleja
Postup: Kyslú kapustu trochu našuchorte, prípadne pokrájajte. Jablko aj so šupkou nakrájajte na čo najdrobnejšie kocky a zamiešajte ich do kapusty. Vmiešajte olej. Ozdobte hrozienkami.
STREDOMORSKÁ KAPUSTNICA
Suroviny: 1 veľká cibuľa, 2 strúčiky cesnaku, 1 žltá a 1 červená paprika, 2-4 lyžice oleja, 250 g mrkvy, 3 stonky stonkového zeleru, 250 g zelených fazuliek, 500 g kapusty, 2 chilli papričky, po 1 vetvičke bazalky, tymianu a šalvie, 4 paradajky, 75 g vykôstkovaných čiernych olív, soľ, 2 lyžice balzamika
Suroviny na pastu: 200 g čiernych vykôstkovaných olív, 50 g konzervovaných kapár, 2 vetvičky tymianu, strúhaná kôra z 1 citróna, 1 lyžica olivového oleja
Postup: Cibuľu nakrájajte na osminky a spoločne s neošúpanými strúčikmi cesnaku ich sprudka opražte na oleji. Postupne pridajte nadrobno nakrájané papriky, mrkvu, zeler, zelené fazuľky. Každú surovinu vždy sprudka opražte cca 1 minútu, nakoniec pridajte nadrobno nakrájanú kapustu, okoreňte rozdrvenými chilli papričkami, zalejte 1 litrom vody a nechajte prejsť varom. Pridajte bylinky a polievku nechajte pod pokrievkou variť 5 minút, a to na veľmi miernom ohni. Potom odstráňte cesnak a bylinky, pridajte sparené, olúpané a nakrájané paradajky a vykôstkované olivy. Osoľte, dochuťte octom a nechajte 5 minút stáť. Medzitým pripravte olivovú pastu: olivy, kapary, tymian a citrónovú kôru rozmixujte a vymiešajte dohladka s olivovým olejom a hmotu osoľte a okoreňte. Lyžičku olivovej pasty potom pridajte do každej porcie polievky na tanieri.
Tip: V redukčnej fáze obmedzujte množstvo použitého oleja na 3 lyžice denne a množstvo pridaných olív.
TEKVICOVÉ KARI SO ZÁZVOROM
Ingrediencie: 1 tekvica hokaido, 1 menšÍ baklažán, 1 cibuľa, 3 strúčiky cesnaku, 1 plechovka krájaných paradajok, kúsok čerstvého zázvoru, 1 plechovka kokosového mlieka, 1 lyžica arašidového masla, 2 lyžičky kari, šťava z polovice limetky, hrsť nesolených arašidov, olivový olej, šalvia čerstvá alebo sušená, soľ, korenie
Postup: Tekvicu rozrežte na polovice a vydlabte dužinu. Nakrájajte na menšie kúsky a naskladajte ich vedľa seba do pekáča. Tekvicu pokvapkajte olivovým olejom, rozprestrite na ňu lístky šalvie, posypte hrubozrnnou soľou a pečte v rúre vyhriatej na 180 ° C asi 30 minút. Akonáhle je tekvica upečená, hoďte ju do mixéra a so šalviou ju rozmixujte na hladké pyré. V hlbokej panvici rozohrejte olivový olej. Pridajte nadrobno nakrájanú cibuľu, cesnak, zázvor a restujte asi 3 minúty. Pridajte na kocky nakrájaný baklažán a opekajte ďalších 5 minút. K baklažánu vmiešajte nakrájané paradajky, kokosové mlieko, tekvicové pyré, arašidové maslo a kari. Všetky ingrediencie poriadne premiešajte a pod pokrievkou nechajte prebublávať asi 15 minút. Do kari nakoniec vmiešajte arašidy a ochuťte limetkovou šťavou, soľou a korením. Podávajte s celozrnnou basmati ryžou, červenou šošovicou alebo quinoou.
PEČENÝ KARFIOL S KURKUMOU
Ingrediencie: 1 karfiol, 1 polievková lyžica olivového oleja, 1 polievková lyžica kurkumy, štipka mletej rasce, soľ a korenie podľa chuti
Postup: Predhrejte rúru na 200 ° C. Karfiol rozdeľte na ružičky. Tie umiestnite do nádoby na pečenie a pridajte olej, kurkumu, rascu a soľ a zmiešajte dohromady. Nádobu zakryte alobalom, aby ste zabránili spáleniu ružičiek a pečte 35-40 minút. Potom odstráňte alobal a dopečte ďalších asi 15 minút.
Zdroj: Naturhouse | topdesat