videní: 7.1K
O teplovzdušných balónoch sa vie, že sú nielen pekné na pohľad, ale majú za sebou kopec histórie.
Ako prvé na teplovzdušných balónoch lietali zvieratá
Viac ako storočie pred prvým letom bratov Wrightovcov v Kitty Hawk v Severnej Karolíne vypustili vo Francúzsku bratia Montgolfierovci balón bez posádky, ktorý zostal asi 10 minút vo vzduchu. Neskôr ale poslali v teplovzdušných balónoch ovce, kačicu a kohúta. Písal sa rok 1783 a Mária Antoaneta a ďalších 130 000 ľudí bolo svedkom historického letu nad Versailles. Zvieratá bezpečne pristáli.
Francúzsko bolo epicentrom lietania balónom
Francúzsko sa stalo centrom balónov a Američania v Paríži, ako bol Benjamin Franklin, John Adams a John Jay, skočili na rozbehnutý vlak. Cestovatelia sa tak mohli začať presúvať z krajiny do krajiny na krídlach vetra.
“Balóning” sa stále teší veľkej diváckej pozornosti
Najväčšia udalosť v Spojených štátoch sa volá Albuquerque International Balloon Fiesta a prilákala za deväť dní skoro jeden milión divákov. Meteorologický fenomén známy ako Albuquerque Box je vlastne predvídateľný vzorec vetra, ktorý umožňuje pilotom pristáť blízko miesta, kde vyštartovali.
Balón sa najskôr napúšťa studeným vzduchom
Farebná, zvyčajne 80 metrov vysoká nafukovacia časť sa nazýva obálka a je väčšinou vyrobená zo žiaruvzdorného nylonu alebo polyesteru. Ako už vieme, napúšťa sa na Zemi studeným vzduchom. Tento vzduch sa potom zohrieva propánovými horákmi pripevnenými pod ústie obálky.
Najvyšší let
Najvyšší možný bod, do ktorého sa kedy človek s balónom dostal, je viac ako 21 kilometrov, čo je takmer dvojnásobok nadmorskej výšky komerčných lietadiel. V takýchto prípadoch ale musia nosiť v koši so sebou kyslíkové masky.
Prvý prelet nad Tichým oceánom
17. januára 1991 sa podnikateľ Richard Branson a švédsky inžinier Per Lindstrand stali prvými leteckými pasažiermi prechádzajúcimi cez Tichý oceán. Vyrazili z Japonska a cestovali 46 hodín a prešli viac ako 7563 kilometrov. Nevítal ich ale žiaden nadšený dav, pretože pristáli na zamrznutom jazere v Yukone.
Riadiť balón nie je žiadna sranda
Každý poryv vetra a oblačnosť pri teplovzdušných balónoch znamená zmenu smeru. Okrem toho balóny musia stále stúpať a klesať, pokiaľ nenarazia na ten ideálny vietor. Ovládať balón teda vyžaduje skutočnú zručnosť a trpezlivosť.
Piloti robia stále šialené kúsky
Jedna z najobľúbenejších hier sa volá Hare and Hound. Ide o to, že jeden balón štartuje ako prvý a potom ho všetky ostatné nasledujú. Ide vlastne o lov na zajaca. Keď tento zajac pristane, ostatní sa snažia pristáť čo najbližšie ku svojej koristi.
Najslávnejší lov balónov sa konal počas občianskej vojny
Letecký pilot menom Thaddeus Lowe presvedčil prezidenta Abrahama Lincolna o výhodách prieskumu teplovzdušným balónom počas prvej bitky o Bull Run. Pokusy Konfederačnej armády o roztrhnutie balónov získali Loweovi titul najstrelenejšieho muža v armáde.
Bezpečný koníček
Nie je žiadnym prekvapením, že lietanie v teplovzdušných balónoch je veľmi bezpečným športom. Od roku 1964 sa pri lietaní balónmi zabilo iba 73 ľudí.