videní: 2.4K
V rámci tohto článku sa spoločne pozrieme do minulosti. Nazrieme na násilie počas ruskej občianskej vojny, ktoré – buhužiaľ – pokračovalo aj po nej. Ujali sa ho totiž profesionáli.
Felix Dzeržinskij bolo meno, ktoré nikomu netreba predstavovať. Na druhej strane meno Piotr Maggo bolo hlboko zakonšpirované. Dzeržinskij – nazývaný aj železný Felix, bol predsedom Čeky, mimoriadnej komisie určenej na potieranie kontrarevolúcie. Musíme konštatovať, že ju potierala veľmi usilovne. Odhaduje sa, že ešte za Leninovho života, ktorý zomrel v januári roku 1924, povraždila minimálne 140 000 ľudí. Piort, červenoarmejec, člen komunistickej strany, sa Felixovi zapáčil a už začiatkom roka 1918 ho prijal za člena trestného oddielu.
Dzeržinskij si cenil Maggoovu nezmieriteľnú nenávisť voči tzv. „nepriateľom revolúcie“ a predovšetkým jeho ochotu ich osobne popravovať. Časom sa stal Felixovou pravou rukou. Vymenoval ho za dozorcu vo väznici, o ktorej kolovali snáď najhoršie chýry – priamo do Lubianky. Okrem dozorcu plnil aj funkciu kata a ožobračoval väzňov o posledné peniaze – a hlavne – o priznania. Dotiahol to až na náčelníka tejto väznice. Zo svojej novej pozície už nemusel popravovať, no on chcel. Podľa prameňov ho to doslova napĺňalo a bavilo.
Asi najväčšia chvíľa v živote človeka menom Piort Maggo nastala v čase stalinských čistiek. Vykonával profesiu kata v 24 hodinových zmenách. Nevynímajúc nedele či sviatky. Za zmenu popravil troch až piatich ľudí, niekedy však aj viac ako dvadsať. Bol osobitný aj medzi katmi. Nemal problém ani s popravou žien. Doslova mu lichotilo, keď niekto prosíkal o milosť. Tí, ktorí Piotra poznali, ešte počas života tvrdili, že nevražil kvôli nevraživosti k „nepriateľom ľudu“, ale preto, že ho to bavilo.
Maggo začínal ako poľnohospodársky robotník, nádenník, vyzeral však inteligentne. Mal vysoké čelo, okuliare a krátke fúzy. Oplýval pokojným vystupovaním. Pripomínal skôr učiteľa, účtovníka či dedinského lekára. Svoju „kariéru“ však dotiahol až medzi najvýkonnejších katov. A musíme konštatovať, že konkurenciu mal skutočne silnú, popravy totiž prebiehali po celej krajine – a to bez obvinení, bez súdu, len na rozkaz zhora. Najviac z nich bolo v Moskve – hovorí sa až o 60% z celkového počtu. Podľa dochovaných údajov Maggo zastrelil počas svojho života vlastnoručne až 10 000 ľudí. Až nám behá mráz po chrbte.