videní: 3.3K
Zachytené zemetrasenia spôsobili jedny z najväčších škôd po celom svete.
Valvidia, Čile 1960
Zemetrasenie Valvidia sa vyskytlo v Čile 22. mája 1960 a doteraz patrí medzi najsilnejšie zemetrasenia, ktoré boli kedy zaznamenané. Devastujúca prírodná katastrofa, ktorá dosiahli silu 9,5 Richterovej stupnice, vytlačila z domovov 2,5 milióna obyvateľov a straty na životoch dosiahli číslo 1655. Príčinou boli presúvajúce sa tektonické dosky, ktoré vyvolali sériu tsunami na celom svete – zničili komunity na Novom Zélande, v Japonsku, na Filipínach aj Havaji.
San Francisco, Kalifornia 1906
Dňa 18. apríla otriaslo veľkým San Franciscom hrozné zemetrasenie. Hoci trasenie trvalo 45 až 60 sekúnd, spôsobila obrovské škody v Oregone, Nevade aj Los Angeles. Okrem zvrhnutia budov zemetrasenie spôsobilo množstvo požiarov, ktoré ďalšie tri dni sálali a zničili stovky mestských blokov. Bohužiaľ, táto katastrofa zabila približne 3000 ľudí a 400 tisíc obyvateľov bolo nútených spať v stanoch, jesť v potravinových bankách a žiť v preplnených a nehygienických parkoch. Jedná sa o jednu z najškodlivejších prírodných katastrof v celej histórii USA.
Aljaška 1964
Veľké Aljašské zemetrasenie v roku 1964 bolo druhým najväčším, aké bolo kedy zachytené. Pri nemilosrdnej sile 9,2 Richterovej stupnice sa triasla zem celých 4,5 minúty pod celou oblasťou. Pri tejto sile vznikli vlny tsunami, ktoré zničili pobrežné mestá Valdez, Whittier, Seward a Kodiak a mesto Anchorage rozdrvil zosuv pôdy. Hoci prírodná katastrofa zabila 131 ľudí, Aljaška sa z neho spamätáva dodnes.
Sumatra, Indonézia 2005
Dňa 8. marca 2005 sa Sumatra kmitala pri zemetrasení s veľkosťou 7,7 Richterovej stupnice. Okrem toho spôsobilo obrovské tsunami pozdĺž severozápadného pobrežia. Okrem Indonézie tak tento posuv pocítilo aj Thajsko, singapur, Malajzia a Austrália. Načasovanie katastrofy bolo tiež zle načasované. V nočných hodinách o 11:09 totižto väčšina obyvateľov spala, takže pri pokuse o útek pred hrozbou prišlo o život viac ako 1000 ľudí.
Napa Valley, Kalifornia 2014
V auguste 2014 bola vinárska krajina Kalifornie otrasená zemetrasením o veľkosti 6,0. Podobne ako pri zemetrasení v San Franciscu sa jednalo o ďalší posun tektonických dosiek, najväčší za posledných 25 rokov. Rozdelili sa cesty, zvrhli budovy a spolu bola spôsobená škoda za približne 400 miliónov dolárov.
Japonsko, 2019
Najčerstvejšie zemetrasenie prišlo 18. júna 2019 a zasiahlo severozápadné Japonsko o veľkosti 6,7 kilometrov, čo viedlo k viacerým varovaniam pred tsunami. Japončania sú ale na zemetrasenia zvyknutý. Jedná sa o najviac náchylné miesto na zemetrasenia, keďže ho každý rok zasiahne približne 1500 krát.