Zaujímavosti

Príbeh vernosti a lojality: Verný pes Hačikó

Príbeh vernosti a lojality: Verný pes Hačikó

videní: 3.3K

Začítajte sa neuveriteľného príbehu Hačika, verného psa, ktorý čakal takmer desať rokov na návrat svojho pána. Vďaka svojej pozoruhodnej lojalite je Hačikó národným hrdinom v Japonsku – a v našich srdciach. Stovky ľudí sa hrnú k jeho soche každý deň na Shibuya železničnej stanici v Tokiu, chcú sa odfotiť s milovanou Akitou. Jeho príbeh je vyrozprávaný vo viacerých podobách.

Vicki Wong na svojej stránke Vicki Wong&Hachi priniesla príbeh psa – Hačika. Svoj čin zdôvodňuje: “Moje poslanie je jednoduché: Podeľte sa o Hačiho rozprávku so svetom, aby sme pomohli ľuďom zmeniť ich životy, uzdraviť svet okolo nich a zvýšiť súcit a úctu k našim zvieracím priateľom.

 

Je Hačikó skutočným príbehom?

Dojemný, pravdivý príbeh Hačikó inšpiroval detské knihy, sochy a filmy. Hačikov príbeh, duch a dedičstvo žijú vďaka jeho pôsobivému správaniu a jeho krásnej duši. V tomto svete plnom neistoty nám Hačikó pripomína, že čistá, neotrasiteľná láska je najcennejším darom. Jeho jednoduché, univerzálne posolstvo naďalej vyvoláva slzy, podnecuje konanie a núti nás, aby sme zvážili veci, na ktorých v našich životoch skutočne najviac záleží. Láska a lojalita sú  záväzné vlákna, tie, ktoré dokážu spojiť celú komunitu.

 

Skutočný príbeh Hačika

V novembri 1923 sa narodilo šteniatko Akita v stodole v japonskom Odate. V horách tejto severovýchodnej oblasti si dôstojné malé šteňa natiahlo labky a urobilo prvé kroky. Patrilo k prosperujúcemu farmárovi a otec šteniatka pochádzal z jednej z najlepších línií rodokmeňov v Odate. V roku 1924 dostalo šteniatko muža, s ktorým by vytvoril neuveriteľnú, neotrasiteľnú väzbu – neporušenú ani smrťou.

 

Tu začína príbeh… 

Príbeh Hachika

Ueno Hidesaburo bol profesorom na Fakulte poľnohospodárstva na Tokijskej univerzity. Ueno nečakane prijal Hačika ako darček od svojho bývalého študenta. Ueno, uznávaný učenec a autorita v poľnohospodárskom inžinierstve v Japonsku, bol milovníkom psov, no nikdy nemal šteňa ako Hačikó. On i šteňa vydržali ťažký začiatok, ale ten poslúžili na posilnenie ich náklonnosti.

Príbeh sa začína v roku 1924, kedy Hačikó prichádza do Tokia, kde sa stretáva s Uenom. Šteniatko bolo krehké a v zlom zdravotnom stave. Hačiká trápili horúčky, čo spôsobilo, že Ueno a jeho manželka vyvinuli veľké úsilie o jeho zdravie.

Prešlo 6 mesiacov, kým Hačikóve zdravie sa zlepšilo. Ueno začal brávať Hačika na prechádzky, venoval mu osobitnú pozornosť a dbal na všetky jeho potreby.

 

Vytvorila sa nezabudnuteľná väzba

Hačikó začal sprevádzať Uena na stanicu Shibuya, kde sa obaja rozlúčili. Na konci dňa Hačikó prichádza na stanicu, aby pozdravil svojho milovaného pána. Táto rutina trvala roky a poskytovala neustály komfort a neochvejné priateľstvo.

 

Obrat udalostí tragicky ukončil každodenný rituál…

Písal sa 21. máj 1925, kedy Hačikó naposledy pozoroval, ako jeho priateľ profesor Ueno nastúpil do vlaku. Ten deň, keď prednášal pre svojich študentov, 53-ročný profesor utrpel smrteľnú mŕtvicu. Bol by to posledný deň, čo Hačikó raz videl profesora.

 

Prečo Uenaova manželka si nenechala Hačika?

Do popredia sa dostáva otázka, preto Euenaova manželka si nenechala Hačika. Yaeko, a Ueno neboli legálne zosobášení. Ueno bol zasnúbený so ženou z prominentnej rodiny, ale zamiloval sa do Yaeko. Jeho rodina nesúhlasila s ich vzťahom, takže Ueno a Yaeko odišli žiť spolu. Bola známa ako „pani“. Ueno. ”

Keď Ueno zomrel, nemala žiadne zákonné práva na dom, takže bola nútená žiť so známymi. Prakticky to bolo pre ňu ťažké udržať veľkého psa ako Hačikó a posiela ho žiť k príbuzným v Asakuse, vo východnej časti Tokia.

Flickr

Hačikó dokazuje svoju úžasnú lojalitu

Napriek tejto vzdialenosti však Hačikó opakovane bežal späť do svojho bývalého domu v Shibuya. Bývalý záhradník profesora Kikusaburo Kobayashi, ktorý sa zaujímal o zdravie a bezpečnosť psa, si vzal Hačika. Pes túžil po svojom bývalom majiteľovi a väzba sa ukázala ako nerozbitná.

Hačikó strávil zvyšok svojho života hľadaním Uena. Každé ráno sa vrátil na vlakovú stanicu. Každý večer robil to isté. Ale Ueno sa nikdy nevrátil…

 

Hačikó na titulkách

Hoci Hačikó nebol zatúlaný pes, ľudia okolo stanice predpokladali, že je – kládli si otázku: prečo by tam bol pes sám? Niektorí zamestnanci sa k nemu správali zle. Dokonca zašli tak ďaleko, že naliali vodu na Hačika, dúfajúc, že ho to prestane baviť a nevráti sa. Bol videný ako nechcený… opustená, nechcená šelma.

Keď jeden z Uenových študentov, Hirokichi Saito, poznal Hačika a pokúsil sa zastaviť jeho týranie. Kontaktoval miestnu mediálnu sieť, Asahi Shimbun, a 4. októbra 1932 vydali príbeh.

Titulok tohto príbehu znie: „Príbeh úbohého starého psa: trpezlivo čaká sedem rokov na mŕtveho majiteľa“.

 

Súcit je nákazlivý

Ako sa dalo očakávať, príbeh Hačika získal okamžitú reakciu a rozšíril sa po celom Japonsku. Čoskoro, obchodníci a návštevníci priniesli Hačikovi jedlo. Deti ho začali hladiť. Známy herec, Inoue Masao, sa s Hachikom spriatelil, potom, čo ho videl sedieť na stanici. Kúpil hovädzie mäso na kŕmenie Hačika, ale odišiel vždy, keď sa vytvoril dav.

Kvôli Hačikóvi, začali bezdomovci psov dostávať aj lepšiu liečbu. Zdá sa, že príbeh lojálneho psa zjemňuje srdcia všetkých a mení ich vnímanie zatúlaných psov. Už nie sú tieto otrhané zvieratá vnímané ako hrozba. Namiesto toho boli obdarení láskou.

Flickr

Socha Hačika

V roku 1933, sochár, Teru Ando, ​​videl Hačika prvýkrát na stanici. Pôsobivý Hačikov hrdý vzhľad a vyrovnanosť – Ando videl príležitosť vytvoriť nový druh umenia, ktorý by slúžil ako pocta jemnému hrdinovi, ktorého príbeh bol taký presvedčivý.

Ando vyrezal sochu Hačika z omietky na výstavu Imperial Fine Arts Academy. V roku 1934 bola pred vstupnou bránou stanice Shibuya postavená bronzová socha s básňou vyrytou na štítku s názvom „Riadky vernému psovi“.

Na slávnostné odhalenie prišlo množstvo ľudí, vrátane vnúčat profesora Uena. Hačikó, ktorý bol tiež medzi návštevníkmi, zdá sa, že pochopil dopad, ktorý urobil. To všetko však nezabránilo Hačikovi, aby pokračoval v čakaní na návrat Uena, hoci teraz čakal na svojom novom poste – vedľa bronzovej sochy. Miestni obyvatelia si spomínajú, ako Hačikó pozeral na sochu.

V roku 1944, počas druhej svetovej vojny, bola Hačikova socha roztavená na podporu vojnového úsilia. Je smutné, že sochár bol zabitý počas náletu. V roku 1948 jeho syn Takeshi Ando replikoval bronzovú sochu v mene svojho otca a Hačika. Okrem toho, replikácia sochy je často označovaná ako kľúčový bod pri záchrane plemena Akita pred zánikom, ktorý bol v neustálom poklese po povojnovom období.

 

Verný až do konca

Hačikove roky na ulici ho zanechali v stopy na jeho zdravý. V roku 1935 sa stal slabším a už sa nemohol vrátiť do domu záhradníka. Hačikó strávil väčšinu svojich dní na zemi, oči stále hľadali svojho pána.

7. marca 1935 si zamestnanec stanice všimol, že Hačikó chodil do odľahlých miestností a chodil do obchodov, kde sa k nemu láskavo pristupovalo. Naposledy ho videli spať na drevenej posteli v batožinovom priestore.

Ráno 8. marca 1935 si príslušný zamestnanec všimol, že Hačiko odišiel z postele. Obával sa, že prehľadal oblasť a našiel Hačika, ležiaceho na kraji cesty.

Hačikó na profesora čakal takmer desať rokov. Zomrel vo veku trinástich rokov.

Wikipedia

Národ smútil za verným psom

Yaeko prišiel umiestniť kvety a čierno-biele stuhy na sochu Hačika. Čoskoro sa v komunite rozšírili správy o Hačikovej smrti. Miestni obyvatelia verili, že Hačikove neskoré návštevy obchodníkov počas jeho posledných dní boli posledným zbohom. Tisíce ľudí sa zhromaždili okolo Hačikovej sochy so sladkými pochúťkami, kvetmi, kartami a listami.

10. marca 1935 sa v Hačikovej svätyni, ktorá sa nachádza vedľa miesta odpočinku v meste Ueno, konal malý pamätný obrad.

Hačikova smrť priniesla novinky na titulnej strane a japonskí ľudia hlboko smútili za ním. Školy v Japonsku často citovali Hačika svojim študentom ako príklad lojality, priateľstva a dobrého charakteru.

Bol pochovaný vedľa profesora Uena.

Nakoniec sa zišli po smrti a opäť sú bok po boku.

Hači: Príbeh psa

Hači: Príbeh psa je hlboké filmové rozprávanie – americká adaptácia japonskej Akity – verného psa menom Hačikó. Film bol inšpirovaný kombináciou skutočného príbehu Hačika a priateľstva medzi producentkou Vicki Wong a jej psom Hačim. Vytvorila tento priestor na zdieľanie mocného príbehu Hačiho a všetkého, čo zastupuje vo svete. Jej poslaním je podporovať súcit a úctu k našim milovaným zvieratám.

Každý, kto vidí film, mladý alebo starý, muž alebo ženu, z akéhokoľvek pozadia, zdieľa neotrasiteľnú odpoveď na príbeh Hačiho – emocionálnu explóziu lásky a vďačnosti … prebudenie toho, čo skutočne pohne dušou.

Zdroj: Vicki Wong&Hachi | topdesat

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov