videní: 4.2K
Ženy dlho bojovali o rovnocennosť, aby boli ich hlasy rovnako silné, ako hlasy mužov. Ukážeme ti desať z nich, ktoré prispeli k tomu, aby na nežné pohlavie svet nazeral inak.
Svet patrí mužom. S týmto názorom sa ženy stretávajú bežne aj dnes. Dlhé roky im trvalo vybojovať rovnoprávnosť, ktorá však ani v súčasnosti nie je v každej krajine rovnaká. Ženy však po celú dobu dokazujú, že nežnosť neznamená slabosť. Týchto desať žien sa zapísalo do histórie vďaka svojej odvahe, schopnosti presadiť sa a nebáť sa toho, že ich svet odmietne iba kvôli ich pohlaviu.
1. V roku 1918 sa Leona King stala kontrolórkou dopravy. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby nebola prvou ženou, ktorá kedy zastávala takýto post.
2. Fotografia z 19. storočia vyvracia naše predstavy o tom, že samurajmi mohli byť iba muži.
3. Spisovateľka a atlétka Kathrin Schwitzer bola prvou ženou, ktorá sa zúčastnila Bostonského maratónu v roku 1967. Organizátori sa ju počas celého maratónu snažili zastaviť.
4. Profesionálna austrálska plavkyňa Annette Kellerman dlhé roky presadzovala právo žien nosiť na kúpanie jednodielne plavky. Dovtedy ženy totiž nosili šaty s nohavicami, ktoré boli pri plávaní nepohodlné. Kvôli svojmu presvedčeniu bola často zatknutá z dôvodu nosenia “neslušného oblečenia”.
5. Šarla Takral sa v roku 1936 stala prvou ženou v Indii, ktorá získala licenciu na pilotovanie. Na fotografii má len 21 rokov.
6. Celý svet jej ležal doslova pod nohami. Valentina Tershkova je totiž prvou ženou, ktorá bola vo vesmíre.
7. Amélia Earhart. Pilotka, ktorá ako prvá žena v roku 1928 preletela Atlantický oceán. Záhadne zmizla v roku 1937 pri pokuse obletieť svet.
8. Margaret Bourke-White bola fotografkou, ktorá sa nebála kvôli najlepším fotografiám riskovať všetko. V roku 1934 vyliezla na Chrysler Building s kamerou pod rukou a aj vďaka tomu sa stala ikonou vo svete fotografie.
9. Maria Curie-Sklodowska sa narodila v Poľsku. Väčšinu života však prežila vo Francúzsku. Počas svojho života získala dve Nobelové ceny. V roku 1903 za fyziku a v roku 1911 za chémiu. Uskutočnila významné objavy v oblasti rádioaktivity. Vďaka tomu ju pozná celý svet.
10. Dust Bowl sa nazýva obdobie piesočných búrok, ktoré sužovali USA a Kanadu v rokoch 1930 – 1936. Zberačky hrachu toto obdobie prečkali tvrdou prácou.