videní: 9.5K
Legendárny Archimedes nebol len vynikajúcim matematikom, ale tiež fyzikom, vynálezcom, astronómom a filozofom. Považuje sa za jedného z najvýznamnejších matematikov obdobia staroveku. Jeho život skončil tragicky. Bol zavraždený rímskym vojakom pri obrane mesta Syrakúzy.To si však už pravdepodobne vedel. Teraz sa pozrime na 5 zaujímavostí, o ktorých si pravdepodobne netušil.
1. Posledné slová
Posledná slová, ktoré Archimedes pred smrťou vyslovil sa stali legendárnymi. Povedal: „Neruš moje kruhy.“ Vojak, ktorému bol odkaz venovaný, nepočúvol. Zdvihol meč a sekol. Stalo sa tak v roku 212 pred našim letopočtom v meste Syrakúzy, ležiacom na talianskom ostrove Sicília. Tak skonal jeden z najvýznamnejších matematikov staroveku.
2. Archimedov zákon
Archimedes bol zavraždený vo veku 75 rokov. Na dané obdobie to bol skutočne úctyhodný vek. Zoznam jeho objavov a vynálezom je snáď nekonečný. Jeho špecializácia bola upriamená na matematiku, fyziku a mechaniku. Asi najznámejší je zákon, ktorý po ňom pomenovali: „Teleso ponorené do kvapaliny je nadľahčované silou, ktorá je rovná s hmotnosťou vytlačenej kvapaliny.“ Traduje sa, že mu to napadlo v momente, keď sa kúpal vo vani.
3. Archimedes a jeho ďalšie vynálezy
Vynálezov bolo skutočne veľa. „Dajte mi pevný bod a ja pohnem zemeguľou!“ Týmito slovami svojho času prezentoval Archimedovu skrutku a kladkostroj. Za zmienku rozhodne stoja aj obranné mechanizmy z dielne Archimeda. Práve vďaka nim vzdorovali Syrakúzy dobytiu Rimanmi. Skonštruoval žeriavy, ktorých ramená zdvihli rímske lode do vzduchu a následne ich pustili, čo spôsobilo narušenie konštrukcie a následné potopenie. Rimanov tieto mechanizmy pripravovali o rozum. Celý proces bol spojený – ako opisuje historik Plutarchos – „s hrozivým hukotom a neuveriteľnou rýchlosťou“.
4. Pí
Archimedovi sa pripisuje aj objavenie infinitezimálneho počtu a objaviteľa kvadratúry kruhu, čísla pí, ktorého hodnotu určil medzi 3,141 a 3,142.
5. Budúce generácie
Archimedes bol výnimočný nielen v objavoch. Oproti svojim rovesníkom všetko zaznamenával a spisoval. Väčšinu jeho učebníc a textov poznáme iba vďaka zmienkam o nich v dokumentoch iných dielach starovekých autorov. V roku 2006 však prišlo veľké prekvapenie. Tím amerických vedcov zverejnil správu, že môžu prezentovať nový Archimedov text. Verejnosť bola v úžase!
Zdroj: | topdesat
Zdroj titulnej fotografie: Domenico Fetti, Link, Link