videní: 51.0K
Učiť sa cudzí jazyk môže byť aj zábava. Ak sa však budeš učiť niektorý z nasledujúcich jazykov, zrejme pri tom až toľko zábavy nezažiješ. Vraví sa, že si toľkokrát človekom, koľko cudzích jazykov ovládaš. Niektoré sa naučíš rýchlejšie a ľahšie, ostatné zasa pomalšie a ťažšie. Ak však nemáš veľkú trpezlivosť a to správne odhodlanie, tieto jazyky by si mal určite vynechať. Dnes si teda predstavíme 10 najťažších jazykov na svete.
Chorvátčina
Chorvátčina je štandardizovaný rôznorodý srbochorvátsky jazyk a je jedným z úradných jazykov Európskej únie. Je založený na dialekte východnej Hercegoviny, ktorý sa stal základom mnohých ďalších jazykov vrátane Bosniančiny a Srbčiny.
Maďarčina
Maďarčina je úradným jazykom v Maďarsku a rovnako aj v Európskej únii. Zároveň týmto jazykom hovorí aj menšia komunita obyvateľov u nás na Slovensku, Ukrajine, Srbsku a Rumunsku. Patrí k rodine uralských jazykov, ktoré obsahujú rovnaké zrozumiteľné dialekty.
Gaelčina
Jazyk tiež známy ako Škótska gaelčina. Tento jazyk je pôvodom keltský a hovoria ním domorodci Škótska. V roku 1745 Anglicko tento jazyk potlačilo. Späť sa vrátil až v 70. rokoch minulého storočia. V súčasnosti sa vyučuje na školách a univerzitách. V gaelčine vychádzajú aj miestne noviny, či dokonca v tomto jazyku prebieha vysielanie v rádiu a televízii.
Japončina
Tento východoázijský jazyk je národným jazykom Japonska a zároveň ním hovorí viac ako 125 miliónov ľudí po celom svete. Je členom japonských jazykov a je považovaný za jeden z najťažších jazykov na svete. Je to spôsobené podobnosťou s Čínštinou a so zložitosťou vyjadrovania zdvorilosti.
Albánčina
Patrí do indoeurópskej rodiny jazykov. Hovoria ním obyvatelia Kosova, Albánska, Bulharska a Macedónska. Týmto jazykom rozprávali staré komunity v Čiernej Hore, Taliansku a Grécku.
Islandčina
Tento severogermánsky jazyk patrí do skupiny indoeurópskych jazykov. Islandčina bola po kolonizácii Ameriky vo veľkej miere ovplyvňovaná dánskymi a švédskymi jazykmi.
Thajčina
Oficiálny národný jazyk Thajska. Patrí do skupiny Thajsko-kadejských jazykov. Polovica slov v thajčine pochádza z jazyka páli, khmerštiny a sanskritu. Thajčina je v podstate tónová a analytická a je známa svojou komplexnou ortografiou.
Vietnamčina
Vietnamčina je národným a úradným jazykom Vietnamu. Rovnako je primárnym alebo sekundárnym jazykom mnohých etnických menšín. Väčšia vietnamských slov pochádza z čínštiny, avšak vietnamská abeceda, ktorá sa dnes používa je vlastne latinská abeceda. Je však upravená o niekoľko diakritických znamienok pre tóny a určité písmená.
Arabčina
Dnešný arabský jazyk je potomkom klasického arabského jazyka, ktorým sa prvýkrát hovorilo už v 6. storočí. Tento jazyk sa používa v mnohých krajinách, ktoré sa tiahnu od Stredného východu až po Africký roh. Väčšina jeho hovorených odrôd je nezrozumiteľná a hovorí sa, že predstavujú sociolingvistický jazyk.
Čínština
Čínština mná mnoho foriem, ktoré nie sú vzájomne zrozumiteľné. Týmto jazykom hovorí približne pätina celkovej svetovej populácie a považuje sa za jeden z najťažšie naučiteľných jazykov na svete. Štandardným čínskym jazykom sa hovorí v Čínskej ľudovej republike, v Číne (Taiwane) a v Singapure.
Slovenčina?
Nie je to tak dávno, čo sociálne siete bombardovala správa, že slovenčina je vďaka svojim pádom, vzorom a mnohým výnimkám najťažším jazykom na svete. Tento hoax však vyvrátil slovenský Jazykovedný ôstav Ľ. Štúra. Hoci slovenčina nepochybne je ťažším jazykom a jeho dokonalé ovládnutie je mnohokrát náročné aj pre samotných Slovákov, existujú oveľa ťažšie jazyky. 🙂
Zdroj: list25