videní: 90.0K
Je úplne jedno, či súhlasíme alebo nesúhlasíme s politikou alebo smerovaním našej krajiny, všetci sa určite zhodnene, že Slovensko je krásna krajina, ktorá má čo ponúknuť nielen turistom, ale aj nám, Slovákom. V tomto článku nájdeš 10 vecí, ktoré si o svojej vlasti možno nevedel.
1. Najvyšší počet hradov a zámkov na obyvateľa na svete
Toto je jeden z najzaujímavejších faktov o Slovensku, ktorý prekvapuje (nielen) cestujúcich, ktorí nikdy nevideli Slovensko. Predstav si ten neuveriteľný počet 180 hradov a 425 zámkov v krajine s celkovou populáciou oveľa menšou ako mesto New York. Najobľúbenejšie hrady, ako Bratislavský hrad, Oravský hrad alebo Bojnický zámok, každoročne prinášajú tisíce návštevníkov. Skutočným vrcholom slovenských hradov je nepochybne stredoveký Spišský hrad, ktorý patrí medzi najväčšie hrady v strednej Európe a bol zaradený do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
2. Viac ako 6000 jaskýň
Áno, je to pravda. Na Slovensku bolo zatiaľ objavených viac ako šesť tisíc jaskýň. Najkrajšie jaskyne nájdeš v národných parkoch Nízke Tatry, Slovenský raj a Slovenský kras. Mnohé z nich predstavujú jedinečné prírodné zázraky. Ochtinská aragonitová jaskyňa je jediná aragonitová jaskyňa nachádzajúca sa v Európe a obrovský 34 m vysoký sintrový stĺp v Krásnohorskej jaskyni je dokonca uvedený v Guinnessovej knihe rekordov.
3. Prvá rezervácia ľudovej architektúry na svete
Malebná dedinka Čičmany na severnom Slovensku má štatút prvej rezervácie ľudovej architektúry na svete. Dedinka obklopená majestátnymi slovenskými horami je známa najmä tradičnými drevenými domami. Steny týchto drevených domov sú zdobené bielymi geometrickými vzormi, rovnaké tvary nájdeš na ľudových krojoch dedinčanov. Do historickej chránenej oblasti patrí viac ako 130 domov.
4. Jediné hlavné mesto na svete hraničiace s dvoma krajinami
Hlavné mesto Slovenska, Bratislava, leží na hraniciach s Rakúskom a Maďarskom. To robí z mesta svetový unikát. Ide totiž o jediné hlavné mesto na svete, ktoré hraničí s dvoma nezávislými krajinami. Okrem toho rakúske hlavné mesto Viedeň je vzdialené len 60 km. Obe mestá sa nachádzajú na brehu Dunaja a plavba loďou z Viedne do Bratislavy trvá len 90 minút.
5. Geografický stred Európy
V blízkosti obce Kremnické Bane na Slovensku, hneď vedľa kostola sv. Jána Krstiteľa, sa nachádza geografické centrum Európy. Bohužiaľ, kvôli rôznym metódam výpočtov nie je Slovensko jedinou krajinou, ktorá sa považuje za geografický stred Európy. Ďalších sedem európskych obcí tvrdí, že sú hypotetickým stredom starého kontinentu.
6. Viac ako 1300 minerálnych prameňov
Slovensko má neuveriteľné zdroje minerálnej vody a liečivých termálnych prameňov. Väčšina z nich sa aktívne využíva na terapeutické a rekreačné účely v rámci 21 kúpeľných stredísk. Napriek tomu, že zahraničné termálne pramene sú väčšinou považované za luxusné a sú všeobecne drahé, kúpeľné strediská a aquaparky Slovenska sú dostupné vďaka dlhoročným tradíciám. Rimania, Kelti a tiež slávny Ludwig van Beethoven navštívili kúpeľné mesto Piešťany, aby si užili liečebné účinky mestskej termálnej vody.
7. Najvyšší drevený oltár na svete
Staré stredoveké mesto Levoča je domovom najvyššieho dreveného oltára na svete. Túto pozoruhodnú prácu vytvoril majster Pavol. Nachádza sa v kostole sv. Jakuba priamo v historickom centre Levoče. 18,6 m vysoký a 6 m široký oltár bol vyrobený bez použitia jedného klinca. Celé centrum mesta je tiež zaradené do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
8. Slovensko má jedny z najkrajších žien na svete
Podľa U City Guides Slovensko patrí medzi 3 krajiny s najkrajšími ženami na svete. Portál dokonca tvrdí, že krajina môže byť obzvlášť hrdá na gráciu, s ktorou sa rodia slovenské blondínky. Podľa portálu nás v kráse žien predbehlo len Rusko a Brazília. Adriana Karambeu Sklenaříková, narodená v Brezne, je dokonca zapísaná v Guinessovej knihe rekordov ako modelka s najdlhšími nohami na svete.
9. Raj unikátnych drevených kostolíkov
V okrese Bardejov sa nachádza ďalší slovenský unikát zapísaný v zozname Svetového kultúrneho dedičstva Unesco. Je ním drevený rímskokatolický Kostol svätého Františka z Assisi z 15. storočia. Ide o najstarší a najzachovalejší drevený kostolík na Slovensku. To však nie je všetko. Tento drevený kostolík však ani zďaleka nie je jediným. Drevené chrámy v slovenskej časti Karpát (angl. Wooden Churches of the Slovak part of the Carpathian Mountain Area) je názov súboru ôsmich kultúrno-historických pamiatok, od roku 2008 zapísaného do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Ide o tieto lokácie:
10. Najstarší európsky maratón
Najstarší maraón v Európe a tretí najstarší na svete (po Bostonskom a Yonkerskom) sa každoročne koná vo východoslovenskej metropole Košice už od roku 1924. Výnimkou bol len rok 1938, kedy sa tento maratón nebežal kvôli Prvej viedenskej arbitráži. Medzinárodný maratón mieru (MMM) každý rok štartuje v prvú októbrovú nedeľu o 9:00 hodine na košickej Hlavnej ulici pred hotelom Doubletree by Hilton.
Zdroj: timeforslovakia / slavorum / topdesat