videní: 14.0K
Internetom otriasla správa. Lietadlo, ktoré viezlo legendárnych Alexandrovcov, sa zrútilo do mora. Viac ako 60 členov ruského armádneho zboru tragédiu neprežilo. Poďme sa preto na ich počesť pozrieť na históriu tohto chóru mohutných hlasov.
Akademický súbor piesní a tancov Ruskej armády A. V. Alexandrova (rusky Академический ансамбль песни и пляски Российской Армии имени А. В. Александрова), ako znie oficiálny názov preslávených Alexandrovcov, pôvodne vznikol v Moskve 12. októbra 1928 ako oficiálny armádny umelecký súbor Červenej armády bývalého Sovietskeho zväzu. Stať sa členom Alexandrovcov vôbec nie je jednoduché – vyberaní sú jedine muži, ktorí musia prejsť prísnym konkurzom.
Na začiatku mal najznámejší armádny zbor 12 spevákov, dvoch tanečníkov, jedného harmonikára a recitátora. Viedol ho národný umelec Zväzu Alexandr Vasiľjevič Alexandrov – mladý profesor hudby z Moskovského konzervatória. Po jeho smrti sa jeho meno dostalo do oficiálneho názvu zboru. V súčasnosti zbor tvorí približne 120 ľudí.
Po rozpade Sovietskeho zväzu vystupovali aj naďalej, a to dokonca aj pred najvyšším cirkevným hodnostárom Janom Pavlom II., ktorého počas vystúpenia svojim výkonom dokonca rozplakali.
Predstavenia Alexandrovcov sa skladajú z ruských národných piesní ako Kaťuša, či Kalinka, ale aj z cirkevných skladieb a tak isto aj z modernej hudby. Alexandrovci však do svojho repertoáru vždy zakomponujú aj niekoľko “domácich” skladieb.
Na Slovensku ako prvý s Alexandrovcami vystúpil líder skupiny Elán Jožo Ráž s pesničkou “Voda, čo ma drží nad vodou”. Okrem neho sa na jednom pódiu s Alexandrovcami ocitla aj Katka Knechtová, Richard Müller, či dokonca Rytmus.
Alexandrovci Slovensko navštívili pred dvomi mesiacmi a plánovali sa do našej krajiny opäť vrátiť v máji.
Poďme sa však pozrieť na niektoré z najznámejších piesní tohto legendárneho armádneho zboru.
The Sacred War – Svätá vojna
Pieseň Svätá vojna vznikla počas druhej svetovej vojny v roku 1941 práve v čase, kedy Sovietsky zväz napadla Tretia ríša. Jej autorom je samotný zakladateľ zboru Alexander Vasilijevič Alexandrov. Skladba sa každý deň hrala na železničných staniciach počas toho, ako vojaci odchádzali na front.
Kalinka
Kalinku určite netreba predstavovať. Túto skladbu v roku 1860 napísal skladateľ Ivan Petrovič Larionov. Nesmrteľná Kalinka, ktorá je považovaná za jeden z najväčších symbolov Ruska, sa hrá na všetkých kontinentoch v rôznych jazykových verziách.
Polyushko Polje
Skladbu, ktorá hovorí o vojakoch Červenej armády hrdo narukujúcich do vojny, aby bránili svoju domovinu, v roku 1933 zložili skladatelia Lev Knipper a Viktor Gusevov. Za svoju popularitu táto skladba vďačí práve Alexandrovcom a holandskému hudobnému producentovi André Rieu.
Kaťuša
Ani Kaťušu, podobne ako Kalinku, určite netreba predstavovať. Skladba vznikla rok pred začiatkom druhej svetovej vojny a hovorí o jednoduchom dievčati menom Kaťuša. Jej autorom je Michal Isakovskij.
Sovietska hymna
Sovietska hymna, mnohými označovaná za najkrajšiu hymnu sveta, sa používala od roku 1944 do roku 1991. Autorom hudby je samotný zakladateľ armádneho zboru Alexandr Vasilijevič Alexandrov.
Alexandrovci na Slovensku a v Čechách
Ako bolo spomínané vyššie, Alexandrovci do svojho vystúpenia zakomponovali aj niekoľko skladieb z krajiny, v ktorej vystupujú. Jednou z nich je aj záhorácka pieseň “Macejko”, ale aj klasika z Horehronia “Na Kráľovej Holi”.
Pozornosti Alexandrovcov neušiel ani jeden z najväčších (ak nie najväčší) českých spevákov Karel Gott a jeho Lady Carneval z roku 1968. Takto znie v podaní ruského armádneho zboru:
Bonus na záver
Alexandrovci sa nevenujú iba tradičným piesňam, rozumejú si aj s modernými. V tomto prípade ide o skladbu Get Lucky od hudobnej skupiny Daft Punk.
Alexandrovci sa objavili aj v hudobnej súťaži Eurovision Song Contest, konkrétne v roku 2009 a v budúcom roku by opäť mali reprezentovať svoju domácu krajinu.
Zdroj: Refresher