videní: 24.2K
Sopky sú fascinujúce vďaka svojej kráse, ale aj desivé zároveň, pretože dokážu spôsobiť masovú deštrukciu v okolí. Aj keď prípady erupcie sopky sú pomerne vzácne a dôkladne sledované zo strany vedcov, stále predstavujú obrovské nebezpečenstvo pre ľudí, ktorí žijú blízko nich. Tu je zoznam 10 najaktívnejších sopiek na Zemi:
10. Mauna Loa – Havaj
Mauna Loa je jednou z najväčších sopiek na Zemi z hľadiska objemu a pokrytej plochy. Je to tiež jedna z piatich sopiek, ktoré tvoria ostrov Havaj v americkom štáte s rovnakým názvom. Je to aktívna sopka, ktorá je aktívna pravdepodobne najmenej 700 000 rokov. Jej posledná erupcia nastala od 24. marca 1984 do 15. apríla 1984.
9. Taal Volcano – Filipíny
Taal Volcano sa nachádza na ostrove Luzon na Filipínach cca 50 km od hlavného mesta Manila. Je to jedna z najaktívnejších sopiek na Filipínach, ktoré sú súčasťou Ohnivého kruhu. Vybuchla mnohokrát, čo spôsobilo obete v obývaných oblastiach okolo jazera. Posledná erupcia nastala v roku 1977. Od roku 1991 však zaznamenávajú silnú seizmickú aktivitu.
8. Ulawun – Papua-Nová Guinea
Ulawun je jednou z najaktívnejších sopiek v Novej Guinei a zároveň aj jednou z najnebezpečnejších. Je to najvyššia sopka na 1 000 km dlhom Bismarckovom súostroví. Prvá zaznamenaná erupcia Ulawun bola v roku 1700. Niekoľko tisíc ľudí žije v blízkosti sopky. Od roku 1700 bolo zaznamenaných 22 erupcií. Výbuch v roku 1980 vyhodil popol až do výšky 18 km. Zdevastovaných bolo 20 kilometrov štvorcových plochy.
7. Nyiragongo Volcano – Konžská demokratická republika
Je to jedna z najaktívnejších sopiek v Afrike a jedna z ôsmich sopiek v pohorí Virunga. Od roku 1882 vybuchla najmenej 34-krát. K poslednej zničujúcej erupcii Nyiragongo došlo 17. januára 2002, keď vytekajúca láva pokryla približne 40 % mesta Goma.
6. Merapi – Indonézia
Merapi je najaktívnejšia sopka v Indonézii a pravidelná erupcia nastáva od roku 1548. Nachádza sa blízko mesta Yogyakarta. Tisíce ľudí tak žijú priamo na svahoch sopky. Aktívna je už 10 000 rokov.
5. Galeras – Kolumbia
Sopka Galeras bola aktívna po dobu najmenej jedného milióna rokov. Nachádza sa v južnej Kolumbii v blízkosti hraníc s Ekvádorom. V súčasnosti je to najaktívnejší vulkán v Kolumbii. Galeras sa stal aktívnym znova v roku 1988 po iba 10 ročnej prestávke. Konferencia v roku 1993 sa skončila katastrofou, keď niekoľko vedcov naplánovalo expedíciu do krátera Galeras. Výbuch nastal nečakane, čo malo za následok smrť šiestich vedcov a troch turistov.
4. Sakura-džima – Japonsko
Sakura-džima je aktívna kompozitná sopka a bývalý ostrov. Často ju nazývajú aj Vezuv východu. Vybuchuje takmer konštantne. Je nebezpečná vzhľadom k svojej polohe v husto osídlenej oblasti. Mesto Kagošima sa nachádza len niekoľko kilometrov od sopky.
3. Popocatepetl – Mexiko
Popocatepetl je aktívna sopka a druhý najvyšší vrchol v Mexiku (5426 m). Obyvatelia Puebla, iba 40 km východne od sopky, si vychutnávajú výhľad na zasnežené hory takmer po celý rok. Posledná veľká erupcia nastala v roku 2000. Naštastie, vedci boli schopní varovať vládu a ľudia boli evakuovaní z tejto oblasti do bezpečia.
2. Vezuv – Taliansko
Vezuv sa nachádza 9 km východne od Neapola. Je to jediná sopka na európskej pevnine, ktorá vybuchla za posledných sto rokov. Vezuv vybuchla naposledy v roku 1944 a dnes je považovaná za jednu z najničivejších sopiek na svete, pretože v jej okolí žije približne 3 000 000 ľudí.
1. Yellowstone Caldera – USA
Je najviac nebezpečná, pretože sa jedná o aktívnu super-sopku, čo znamená, že sopka je schopná vyprodukovať obrovský výbuch. Super sopečné výbuchy zvyčajne zahŕňajú rozsiahle oblasti pokryté lávou a sopečným popolom. Výbuchy sú dostatočne silné na to, aby spôsobili vymieranie druhov a môžu byť až také silné, že spôsobia koniec sveta. To preto, že výbuch takejto super sopky ma na svedomí spustenie masívnej tektonickej aktivity a následný výbuch ostatných sopiek na Zemi. Pozri tiež: TOP 10+ faktov o Mount Evereste.
Zdroj: themost10