videní: 8.4K
Nasledujúce video, ktoré ti prinášame, je z prostredia nemeckého koncentračného tábora Osvienčim, tiež známeho ako Auschwitz-Birkenau. Od oslobodenia tábora sovietskymi vojskami ubehlo už 70 rokov. Tábor ,ktorý sa nachádza v Poľsku, neďaleko miesta Osvienčim, je udržiavaný a zaradený do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Navštevujú ho tisíce turistov a pozostalých každý rok.
Auschwitz bol najväčším táborom, ktorý Nemci počas druhej svetovej vojny založili. Viac ako milión ľudí, prevažne židov tu našlo svoju smrť. To všetko sa odohralo v krátkom období medzi rokmi 1940 až 1945, kedy bol oslobodený. Výstavba tábora začala v októbri 1941 na území obce Brezinka, na ktorej sa podieľali sovietski vojnoví zajatci. Až do roku 1944 mal štatút zajateckého tábora, aj napriek tomu, že túto funkciu nikdy nesplnil. Tábor sa skladal z troch častí. Auschwitz I bol pôvodným táborom, Auschwitz II plnil úlohu koncentračného a vyhladzovacieho tábora a Auschwitz III – Monowitz bol pracovným táborom pre zamestnancov továrne IG Farben.
A čo uvidíš na videu?
Železničné trate do Osvienčimu, cez ktoré do tábora vchádzali vlaky naplnené obeťami z celej okupovanej Európy každý deň v rokoch 1942 až 1944.
Ruiny drevených barakov v Birkenau – Birkenau (Osvienčim II) bol postavený v roku 1941 čisto ako vyhladzovací tábor, drevené baraky boli v obave pred sovietmi zapálené, ostali po nich iba tehlové komíny.
Vstupná brána Auschwitz I – Nadpis z kovaného železa „Arbeit macht frei“, čo znamená v preklade „práca oslobodzuje“.
Auschwitz I sa skladal z murovaných budov, ktoré boli niekedy kasárne poľskej armády.
Blok 11, tiež nazývaný ako „Block of Death“ – Blok Smrti. Tu boli odsúdení väzni ale aj nevinní ľudia na trest smrti. Popravy sa konali medzi blokmi 10 a 11.
Po zhliadnutí tohto videa mnou prešli zimomriavky. Spomenul som si sám na moju návštevu Osvienčimu spred pár rokov. Určite ti odporúčam navštíviť miesto, kde vyhaslo toľko nevinných životov. Zanechá to v tebe pocity, ktoré si pred tým nikde nezažil a celkovo zmeníš pohľad na holokaust a 2. svetovú vojnu. Samozrejme to nie je pre každého a prípadnú návštevu by si mal poriadne zvážiť. Pokiaľ sa ti článok páčil, nezabudni nás podporiť lajkom na našom facebooku. Trocha nižšie ti prinášame ešte zopár fotiek z tábora.
Zdroj: warhistoryonline.com
Video: youtube.com
Foto: pixabay.com