Štúroviny

Štúroviny III: Ak máš rupsak plný matkyných toastov a otcových šróbov

štúroviny

videní: 5.4K

Ak máš rupsak plný matkyných toastov a otcových šróbov. A máš za to, že pôjdeš, kde ťa nohy zavedú a nezastaví ťa žiadna sklenná stena, lebo tvoja najlepšia vlasnosť je vytrvalosť. Tak Štúroviny odkazujú, že tvoja najlepšia vlastnosť by mala byť gramatická zdatnosť.

Sklenný / Sklený 

Správny tvar je Sklený s jedným N. Môžeš oponovať, že napríklad prídavné meno kamenný sa píše so zdvojeným N. Vtip je v tom, že musíme nájsť základ slova. Sklo – Sklený, Kameň – Kamenný. Ak sa v základe slova objavuje na konci N alebo Ň, tak sa tam ponechá a k základu sa pripája prípona -NÝ. V slove Sklo by si však N hľadal márne.

Vlasnosť / Vlastnosť

Slovo vlastnosť je odvodené od slova vlastniť. Preto tam to T musíš písať. Aké jednoduché!

Rupsak / Ruksak

Zlé vyslovovanie hlások sa stáva, bohužiaľ, akýmsi trendom. Aj v tomto prípade. Ide o zámenu z dôvodu jednoduchšej výslovnosti. Problém nastáva pri písaní. Keď si zvykneš vravieť Rupsak, budeš to slovo tak aj písať. Avšak ruksak sa dáva cez ruky a presne vďaka slovu ruka si ľahko zapamätáš, ako sa píše Ruksak. Ako poznamenali naši zdatní čitatelia, slovo pochádza z nemeckého originálu  rücksack pričom rück znamená chrbát. Čiže v doslovnom preklade je ruksak – chrbtové vrece. Ak to však nevieš s určitosťou, môžeš použiť synonymum – batoh, plecniak.

štúroviny

Žáha / Záha

Narozdiel od ruksaku slovo Záha nemá synonymá. Preto si jednoducho musíš zapamätať, že je to Záha a nie Žáha. Tak keď budeš nabudúce pociťovať pálenie v pažeráku, opíš to gramaticky správne.

 

Toast / Hrianka, Sendvič

S vplyvom anglického jazyka sa dnes slovenčina vyrovnáva len veľmi ťažko. Vzhľadom na trend nadužívania „COOL“ slovíčok prebraných z angličtiny sa musí naša nemoderná reč chtiac-nechtiac prispôsobiť. A tak už máme napríklad dizajn, mejkap či cédečko. Vhodné je však tieto anglicizmy nahrádzať spisovnými ekvivalentami. Takže oddnes máme hrianky a sendviče, vážení…

Matkyn / Matkin

Predpokladáme, že základy „vzorovedy“ máš v malíčku. Podstatné meno Matka sa skloňuje podľa vzoru žena. Teda čí je ten chlieb? Ženin (Matkin).

Mame za to / Sme presvedčení

V tomto prípade ďakujeme za podnet TEBE, nášmu vernému čitateľovi. Podľa jazykovedcov tento tvar nie je spisovný. Toto slovne spojenie nie je slovenské. V slovenčine radšej použi som presvedčený, myslím si, predpokladám, domnievam sa, nazdávam sa, podľa môjho názoru, podľa mojej mienky a podobne.

Šrób / Skrutka

Ach tie naše krásne nárečia. Sú pokladom nášho jazyka, každý miluje to svoje. A tak je to správne. Avšak nesmieš dovoliť, aby ti prerástlo cez hlavu. Musíš rozlíšiť spisovné tvary. aj tento prípad je toho dôkazom. Každý šrubuje šróby a šruby a šrauby. Slovák však skrutkuje skrutky.

Vykanie

Problém vykania je špecifický práve v našej milovanej slovenčine. Vykanie je spôsob oslovovania tvarom druhej osoby množného čísla. Teda používame tvar „VY“ namiesto tvaru „TY“. Týmto špecifickým tvarom prejavuješ oslovenej osobe určitú úctu. Tiež sa vykanie využíva pri oslovovaní cudzích ľudí. Tak základnú teóriu etikety máme za sebou, vrhnime sa na jazykový problém. Ak používame množné číslo, je potrebné ho použiť pri všetkých slovách. Keď sa pri vykaní mýlia deti, považujeme to za milé. No z týchto detí vyrastú dospelí ľudia, ako si TY, ktorí nevedia správne vykať.  Takže odteraz už nikdy Ujo, vy ste bol známy jazykovedec. Správne: Ujo, vy ste boli…

Kde?, Kam?

V tomto prípade je potrebné rozlíšiť dej dokonaný a dej prebiehajúci. (Či už niečo skončilo, alebo ešte nie.) V prípade, že dej je nedokonaný, správne je použiť slovo Kam. Neprezradil, kam ide na párty. Ak dej už prebehol, použiješ Kde. Neprezradil, kde je…

Zdroj: JULS /  Mgr. Terézia Rončáková, PhD. (dielo: Prehrešky proti slovenčine) / TOP10

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore
});

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov