Zaujímavosti

Boli draci skutoční, alebo sú to iba vymyslené bájne postavy

draci

videní: 1.1K

Mnoho živých zvierat nesie meno draka, ale žiadne z nich sa nevyrovná mocným ohňom chrliacim beštiám z legiend. Boli teda draci naozaj skutoční?

Príbehy o drakoch siahajú tisíce rokov do minulosti. Draci sa objavujú v sumerských legendách starovekej Mezopotámie a neskôr v príbehoch z krajín ako Čína, India, Egypt, Grécko a Británia. Dnes vidíme drakov v knihách, filmoch, rôznych reláciách a dokonca aj na národných vlajkách.

 

 

Draci ako symbol na národných vlajkách

Je tu ‘y Ddraig Goch’, červený drak z Walesu s dvoma veľkými krídlami na chrbte, a “Druk”, viac hadovitý hromový drak z Bhutánu. Sú však tieto stvorenia založené na skutočných zvieratách, alebo draci existujú len v našej fantázii?

Sú draci skutoční alebo vymyslení? Máme veľa zvierat, ktoré sa spájajú so slovom drak, ale draci chrliaci oheň sú úplnou fantáziou. S možnou výnimkou ľudských umelcov, ktorí manipulujú s plameňmi pľuvaním paliva, sa v živočíšnej ríši nevyskytujú žiadne tvory, ktoré dokážu “vypúšťať” oheň ako drak.

Existuje však chrobák, ktorý sa k nemu približuje. Bombardierske chrobáky vystreľujú ohnivý sprej z konečníka. Dokážu tak uniknúť pred predátormi. Nie je to celkom oheň, ale chrobáky produkujú chemikálie peroxid vodíka a hydrochinón. Tie sa spájajú a vytvárajú sprej, ktorý sa zahreje na takmer 100°C.

Je to úhľadný evolučný trik a hoci neexistujú žiadne záznamy o tom, že by tieto chrobáky roztápali hradné múry, vďaka tomuto faktu sa zdajú byť draci chrliaci oheň realitou.

“Keď je chrobák ohrozený, vloží túto zmes do spaľovacej komory a enzýmy vyprovokujú chemikálie k reakcii. Vďaka tejto reakcii vznikne toxická látka nazývaná benzochinón. Táto tekutina potom smeruje do očí útočníka. Keď sa nad tým zamyslíte, produkovať oheň nie je až takým veľkým problémom”, povedal v roku 2022 pre BBC Science Focus Dr. Henry Gee, biológ a autor knihy “(Very) Short History of Life on Earth”.

Gee prišiel s procesom podobným tomu, ktorý sme videli u spomínaných chrobákov, ktorý by umožňoval existenciu drakov chrliacich oheň v prírode. Podľa jeho teórie by zviera vyprodukovalo zápalnú látku nazývanú dietyléter. “Je to veľmi horľavá látka, ktorú by drak mohol vyvrhnúť na svoje zuby a následne by sa vznietila,” dodal Gee.

Sú lietajúci draci skutoční?

Skupina jašterov pomenovaných po drakoch je schopná letu. Lietajúce jašterice alebo lietajúce druhy z rodu Draco kĺžu po lesoch juhovýchodnej Ázie a juhozápadnej Indie na tenkých záhyboch kože, ktoré fungujú ako krídla.

Tieto jašterice nemávajú krídlami, aby udržali let ako vtáky, ale skáču a kĺžu sa z jedného stromu na druhý. Výskumníci pozorovali jašterice Draco a zistili, že pomocou tejto metódy dokážu prekonať horizontálnu vzdialenosť v dĺžke asi 26 metrov. To je dosť veľa pre zviera, ktoré dorastá len do dĺžky asi 20 cm.

1 2 »

b
Komentáre

Sociálne siete

facebook  

Odporúčame

HS-logo

TOPdesat.sk copyright © 2023 | Všetky práva vyhradené

Hore
});

online geldanlagen geldanlagen

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov