videní: 370
Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované.
1. Nominácia bez nominácie
Toto je jedna z najstarších a najznámejších virálnych fotografií všetkých čias. Keď sa objavila na internete, spravila okolo seba riadny humbuk, no v skutočnosti ide o dva nesúvisiace obrazy majstrovsky spojené do jedného. Iróniou je, že táto fotografia poškodila reputáciu National Geographic: fotka sa na internete často šírila s popisom, že bola vybraná ako “National Geographic Photo of the Year”.
2. Ostrovný zámok alebo zámkový ostrov
Krátky a fascinujúci titulok, The Castle Island, Írsko, ti jednoducho nedáva na výber: pri pohľade na túto fotografiu má nejeden z nás chuť vydať sa do Dublinu, aby uvidel tento zázrak architektúry na vlastné oči. Avšak po príchode do Írska by nás všetkých čakalo len jedno veľké sklamanie. Ide o starý dobrý Photoshop, no autor sa s obrázkom vyhral tak dobre, že mu uverili milióny ľudí.
3. Nezvyčajná pochúťka
Ubehlo už niekoľko rokov, odkedy táto fotografia vyrobila rozruch na internete. Dobrota na obrázku sa šírila pod mnohými menami, no ani jedno z nich nie je skutočné, pretože v reálnom svete tento modrý melón neexistuje.
4. Teória veľkého tresku
“Ak ste jedným z najvýznamnejších vedcov v histórii, buďte si istý, že vás budú spomínať, či sa to hodí alebo nie,” povedal Albert Einstein v roku 1911. Robíme si žarty, samozrejme, že to nepovedal. Taktiež nie je reálna ani táto fotografia z roku 1962, na ktorej sedí Albert na bicykli v blízkosti jadrového výbuchu v Nevade. O fake ide najmä preto, lebo Einstein zomrel 7 rokov pred fotografiou výbuchu.
5. Strach má veľké oči
Núdzové situácie sa pri natáčaní divokej zveri vyskytujú so železnou pravidelnosťou, avšak to nie je tento prípad. Bohužiaľ, ak veríš, že táto fotka je autentický, sklameme ťa. Je to Photoshop.
6. Legendárna titulná scéna
Táto fotografia sa objavila pred niekoľkými rokmi. Údajne ukazuje slávneho leva spoločnosti Metro Goldwyn Mayer. Niektorí internetoví užívatelia považovali fotografiu za vtip, no ochrancovia divokej zveri boli pobúrení takýmto porušovaním slobody zvierat. Aby si sa vyhol ďalším hádkam, vedz, že fotografia je falošná. Pôvodná fotka ukazuje, že lev skutočne podstúpil vyšetrenie magnetickou rezonanciou.